cep telefonu

Kulağımız çınladığı zamanlarda genellikle biri bizi andı ya da dedi kodumuzu yapıyolar kesin diye düşünürüz. Halbuki bilim insanları kulak çınlamasının muhakkak bununla alakası olmadığını ve bir takım faktörlerin kulak sağlığını fena etkilemesinden dolayı kulağın çınladığını açıkladılar. Bu faktörlerden biri de, cep telefonu kullanımıdır. Bakın cep telefonu kulağa nasıl hasar veriyor.

Uykusuz kalma, sinirlilik durumu, çeşitli rahatsızlık ve buhran hali de kulağı olumsuz etkiliyor. Kulakta çınlama olmasının nedenleri arasında yer alan bu faktörlerin aralarında, teknolojinin gitgide artarak ilerlemesinden kaynaklı olarak cep telefonu tatbik oranının artması da cep telefonunun kulağa hasar vermesine ve bazı şikayetlere yol açmasına neden olmakta.

Cep Telefonunun Kulağa Zararları

Cep telefonu tarafından yayılan sinyaller ve gürültü etkileşimlere sebep oluyor ve kulak sağlığını fena etkiliyor. Cep telefonu ile konuşanların %10’u kronik kulak çınlaması yaşıyor. Termal kamerayla yapılan ölçümlerde, 20 dakikalık cep telefonu konuşmasının takriben 2 derece ısı artışı yarattığı ve akabinde ısının kulak dokularına ve iç yapılarına hasar verdiği ortaya çıktı. Sıklıkla cep telefonu ile konuşanlarda böylece mikrodalga sorunu ortaya çıkıyor.

Cep telefonunuz çaldığı süre hemen açıp kulağa götürmek fazlaca tehlikeli. Çünkü cep telefonu açıldığı anda çok fazla kızılötesi ışın yayıyor. İki üç saniye bekleyip cep telefonu kulağa öyle götürülmeli.

Cep telefonları uyurken yastık altına da koyulmamalıdır. Çeşitli telefon uygulamalarından bildirimler geldikçe telefon aktif oluyor ve yayılan sinyaller kafamızın direkt olarak altında olduğu için doğrudan maruz kalıyoruz.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here