tarcin-bal-sivilce-maskesi

Sivilce problemi ergenlik dönemiyle başlayan ve devamlı tekrar eden cilt problemlerinden biridir. Sivilce patlatma gibi bir hataya düşünce de sivilce izleri özellikle yüzümüzde birikerek yığılır, gider. Gerek biyolojik, gerek beslenme gerekse çevresel faktörler akne oluşumunu tetikler. Bazı kişilerde genetik olarak çıkar. Bazı kişiler yağlı yedikçe oluşur. Bazı kişiler de hava koşullarından bile etkilenerek sivilcelenir. Peki bir ilet haline gelen onca sivilce nasıl geçer ? Sivilce lekeleri için birçok sivilce maskesi vardır. Genellikle ev yapımı sivilce maskeleri daha normal çaptaki sivilceler ve izler için kullanılır. İleri seviyedeki problemler içinse doktora başvurularak tıbbi sivilce tedavisi uygulanmalıdır.

sivilce-izleri

Sivilce Maskeleri Hangi Sıklıkla Kullanılmalı?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki maskeler belirli aralıklarla kullanıldığında etki gösterir. Yüz maskelerinin asıl işlevi ciltteki ölü hücreleri ve yağ tabakasını temizlemesidir. Fakat çok sık yapıldığında cilde zarar verebilir. Sık yüz maskesi uygulamak cildi tahriş ederek canlı hücrelerin de zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle haftada bir veya iki kere uygulamak en ideal olanıdır. Sivilce maskelerini rutin haline getirerek haftada belirlediğiniz bir veya iki gün uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulama önemlidir. Bir kere uygulayıp bıraktığınızda hemen etki göstermesini beklemek yanlıştır. Bunu da spor gibi düşünmelisiniz. Düzenli uyguladıkça yavaş yavaş etkilerini görürsünüz. Bu yüzden üşenmeden belirlediğiniz aralıklarla uygulamalısınız. Aksattığınızda etkisini de pek fazla göremezsiniz.

sivilce-maskesi-bal-tarcin-limon

Sivilce İzleri İçin Tarçın Maskesi

Tarçın maskesi içeriğindeki limon suyu sayesinde sivile izlerinin rengini açarak beyazlatır. Düzenli olarak kullanıldığında koyu lekeleri giderir. Ayrıca limonun içerdiği C vitamini cildi beslediği gibi toksinlerden de arındırmaktadır. Ayrıca tarçın da cildi bakterilerden arındırmak için birebirdir. Tahriş olan sivilceleri rahatlatır. Bal da cildi besler ve yumuşatır.

-1 çay kaşığı kadar toz tarçın

-1 çay kaşığı doğal bal

-2 çay kaşığı limon suyu

Malzemelerimizi bir kaseye koyarak homojen bir karışım elde edene kadar karıştırıyoruz. Yoğun bir kıvamı olmalı. Eğer yüzünüze süremeyeceğiniz kadar sıvı olursa biraz daha tarçın ekleyebilirsiniz. Hazırladıktan sonra maskeyi göz çevresi ile dudak kenarları hariç tüm yüzümüze uyguluyoruz ve 15 dakika boyunca bekletiyoruz. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz hanımlar.

manuka honey acne before and after
İkinci uygulama sonrası maskenin gösterdiği etki

Yorumlar