Yılbaşı hindisi pişirmek zor bir iş. Ama yılbaşı menüsü deyince fırında hindi olmazsa olmazlardan biridir. Hindinin boyutu tavuktan daha büyük olduğu için hindi eti çok kolay pişmeyebiliyor. Bu nedenle pişirme aşamasına daha özenli bir şekilde hazırlamalısınız. Önellikle dondurulmuş haldeyse buzunu tamamen saldırmak gerekiyor. Aksi taktirde iyi bir pişme gerçekleşmeyecektir. Bunun dışında fırında doğru bir şekilde konumlandırma, pişirme öncesi marine etme de önemli şeylerdir. Her şeyin bir tekniği olduğu gibi hindi pişirmede de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. 5 maddede bir hindi pişirilirken nelere dikkat edilmeli, bu yazımızda.

İşte yılbaşı hindisi pişirmenin püf noktaları…

Bildiğiniz güvendiğiniz markaların hindilerini tercih edin

Canlı hindi alarak kesme olayına hiç girmek istemiyorsanız, marketten hindi alırken gıda mevzuatını uyan, bildiğiniz ve güvendiğiniz markaları tercih edin.

Hindinin buzu tamamen çözülmeden fırınlamayın

Bozulmaması için hindiler dondurulmuş olarak satılmaktadır. Önceden aldığınız zaman da buzlukta muhafaza etmek durumundasınızdır. Fakat pişirmeden önce mutlaka tam anlamıyla çözülmesini bekleyin. 2-2,5 kiloluk bir hindinin buzunun tamamen çözülmesi için yaklaşık olarak 24 saatlik bir süre gerekir. Daha hızlı çözünmesi için çeşmeden lehene ılık su doldurun ve hindiyi içine koyun. Saatte bir de suyunu değiştirin.

Hindinizi marine edin

Hindiyi marine ederseniz hem daha lezzetli olur hem de eti daha sulu kalır. Aynı zamanda üstü nar gibi kızararak çıtır çıtır, içi ise yumuşacık olur. Aynı zamanda marinasyon sosunda reyhan, defne yaprağı, limon, kekik kullandığınız taktirde hindinizin lezzeti artacaktır.

Tavuğu fırına doğru bir şekilde yerleştirin

Hindinizi fırının ora kademesine, tam merkeze yerleştirin. İdeal olan ısı 160 derecedir. hindinin aromasını yoğunlaştırmak için folyo ya da pişirme torbası içerisine koyabilirsiniz. Bu durumda ısıyı 180 dereceye çıkarabilirsiniz.

İdeal pişirme süresi

3,5- 5,5 kilo arasında bir yılbaşı hindisi için ideal pişirme süresi 2,5 – 3 saat;
5,5 – 6,5 kg arası bir hindi için 3, 3 saat 45 dakika;
6,5 – 8 kg arası bir hindi içinse 4 saattir.
Pişmiş bir hindinin iç ısısı 70 derece olmalıdır. Derece ile kontrol edebilirsiniz. Bu sıcaklığa geldiyse pişmiş demektir.

Hindinin üzerinin kızarması için

Bir miktar tereyağını eriterek fırça ile hindinizin üst yüzeyine sürün. Böylece üstü nar gibi kızaracaktır.

Pişmiş bir hindinin nasıl dilimlenmesi gerektiğini buradan görebilirsiniz.

Yorumlar