Malum kışın vücudumuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyduğu için bir o kadar da yemek ihtiyacı hissediyoruz. Siz de çoğunlukla kış aylarında kilo almaktan şikayetçiyseniz işte buna engel olmak için 5 tüyo!

1.Mutlaka kahvaltı yapın

Kahvaltı öğünün gün boyunca tokluk hissinizi etkiliyor. İyi bir kahvaltı güne zinde başlamanızı sağlar. Günün ilerleyen vakitlerinde daha az kalori alma ihtiyacı duyarsınız. Enerjiniz daha uzun süreli olur.

2.Gün boyunca sıvı tüketin

Gün boyunca sıvı ve sağlıklı bitkisel çaylardan için. Bu şekilde metabolizmanızı hızlandırmış olacaksınız. Az sıvı tüketenlerde açlık hissi daha fazla oluyor ve sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyor. Sıvı tüketimi midede tokluk hissi yaratarak yemek yeme isteğini büyük oranda bastırır. Ayrıca bazen açlık ve susuzluk sinyalleri beyin tarafında algı karmaşasına yol açabiliyor. Susadığınızda da bazen aç gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle yemeklerden önce ılık su tüketin. Kim bilir belki de ihtiyacınız olan yemek değil de sudur.

3.Öğünlerinizde protein bulundurun

Protein bakımından zengin besinler daha yavaş sindirilir. Bu sebeple daha uzun süre tokluk hissi yaratır. Sindirilme süresi boyunca da metabolizmayı çalıştırır. Et, tavuk, balık süt ürünleri ve hayvansal gıdaları her öğününüzde bulundurun.

4.Bol bol çorba İçin

Kışın bol bol sebzeli, mümkün olduğunca tuzsuz çorba içmeyi ihmal etmeyin. Çorba içenler içmeyenlere göre daha uzun tokluk hissi yaşıyor.

5.Omega-3 alın

Omega 3 yağ asitleri depresyonu engeller. Bu nedenle daha mutlu hissedersiniz ve daha az karbonhidrata ihtiyaç duyarsınız. Omega 3 en çok balıkta bulunur.Ayrıca kuruyemişler, keten tohumu, semizotu gibi besinlerde de bulunmaktadır.

Yorumlar