Google Hedy Lamarr için 101. doğum günü anısına bir doodle hazırladı. Doodle gece yarısında kadar yayında olmaya devam edecek. Peki kimdir Hedy Lamarr ?

O çok yölü bir kadın…

Sinemanın ilk çıplak kadın yıldızı üstelik bir mucit…

İşte Hedy Lamarr ‘ın hayatı:

Gerçek adı Hedwig Eva Maria Kiesler olan oyuncu 9 Kasım 1914’te Avusturya’da doğmuştur. 19 Ocak 2000’de hayata veda etmiştir. Güzel oyuncu Avusturya’nın ardından yaşamını ABD’de sürdürmüştür. Hedy Lamarr aynı zamanda GSM, GPS ve Wi-Fi’ teknolojisinin temelini atan iki mucidinden biridir.

Hedy-Lamarr

Oyunculuğa çocukken başlayan Hedy Lamarr birçok film çevirmiştir:

1938 yapımı Algiers filmi (Charles Boyer ile başrol)

1940 yapımı I Take This Woman (Spencer Tracy ile başrol)

1940 yapımı  Comrade X  Clark (Gable ile başrol)

1941 yapımı  Come Live With Me filmi (James Stewart ile başrol)

1941 yapımı  H.M. Pulham, Esq. filmi (Robert Young ile başrol)

1949 yapımı Samson and Delilah filmi (Victor Mature ile başrol)

 

Gustav Machaty’nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy/1933) isimli filmdeki çıplak sahneler ile tartışma konusu oldu ve sonrasında eşinden ayrılarak Paris’e kaçtı. Burada Louis B. Mayer kendisine Hollywood’da film sözleşmesi teklif etti. Lamarr burada roynadığı filmler ile bir star haline geldi.

ilk evliliği sırasında Lamarr’ın bilime karşı ilgisi artmıştı. Bu süreçte oyunculuktan da sıkılmıştı. Mucitliğe yöneldi ve icadlar üretti. II. Dünya Savaşı’nın sırasında, müttefik güçlerine yardımcı olmak için can atıyordu.1940 yılında Müzisyen olan George Antheil’e uzaktan kumandalı torpido hakkındaki fikirlerini anlattı. Antheil ile ortaklaşa bir proje yürütmeye başladılar. Amacı çok nefret ettiği Naziler’in hedefini değiştiremeyeceği torpidolar üretmekti. O dönemde radyo frekansları aracılığıyla kontrolü sağlanan torpidolar, frekansı tespit edildiğinde düşman donanması tarafından etkisiz hale getirilebiliyordu. Lamarr’ın amacı; uzaktan kontrol edilebilen torpidoların, düşmanın jammerleri aracılığıyla kontrolünün kaybedilmesini engellemekti. Torpidoyu yönlendirmeyi sağlayan radyo frekansı düşmanlar tarafından tespit edildiğinde sistem elektronik olarak kilitlenirdi ve böylece kontrol kaybedilirdi. Hedy, bunun çözümünü bulmuştu fakat teknik destek gerekiyordu. George Antheil (besteci ve mucit) ile bir araya gelerek frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ettiler ve patentini aldılar. ABD’de  1960’lara kadar bu teknoloji pek kullanılmadıysa da günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edildi.Bu buluş iletişime önemli bir ivme kazandırmıştır. Fakat Hedy Lamarr bu buluşundan hiç bir para kazanmadı. 2000 yılında Florida’da hayatını kaybetti.

Yorumlar