Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelik belirtileri arasında en temeli kuşkusuz adet gecikmesi yaşanmasıdır. Fakat şunu bilmelisiniz ki gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterir. Adet düzensizliği her zaman hamilelik ile ilgili bir gösterge olmayabilir. En basitinden polikistik over sendromu habercisi de olabilir. Yani rahimde kist olması durumu… Bu gibi rahatsızlık durumlarını ancak doktora başvurarak anlayabilirsiniz. Aşağıda sıralayacağımız belirtiler sizde görülmüyorsa bu hamile olmadığınız anlamına da gelmez. Bu açıdan en kesin yol hamilelik testi yapmaktır. Birçok kadın hamile olduğunu fark etmeden doğum kontrol hapı kullanmaya devam eder. Bu yüzden de bebeğe bir şey olmasından telaş duyar. Fakat araştırmalara göre endişe edecek bir durum yok.

Yaygın Olarak Görülen Gebelik Belirtileri

yorgunlukk

1. Yorgunluk

Hamile kaldığınız zaman vücut metabolizması hızlanır. Çünkü vücut kendi gereksinimlerinin yanı sıra bebeğin gelişimi için ekstra performans harcar. Bu nedenle yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu dönemde daha fazla salgılanan progesteron hormonu da yatıştırıcı etkisi sebebiyle yorgunluk hissini arttırır. Daha fazla uyku ihtiyacı hissedilir.

hamilelikte memelerde büyüme

2. Memelerde büyüme ve hassaslık

Hamilelik belirtileri arasında en göze çarpanlardan biri de memelerin büyümesi ve hassaslaşmasıdır. Bu durum hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Göğüslerde hafif ağrı ve sızlamalar hissedilir. Meme uçlarında renk değişiklikleri de görülebilir.

migde-bulantisi

3. Mide Bulantısı ve Kusma

En yaygın gebelik belirtileri arasında kusma da vardır. Sebebi hormon değişiklikleridir. Genellikle sabahları görülür. Fakat gün içinde de oluşabilir. Bu dönemde kokulara karşı hassaslık hissedebilirsiniz. bu durum da mide bulantısı oluşturabilir.

bas-donmesi

4. Baş Dönmesi

Hamilelik ile birlikte kan damarları genişler. Bu durumdan dolayı tansiyon düşer ve baş dönmesi görülebilir. Oturur haldeyken ani kalkışlarda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Ayakta fazla durduğunuzda da bu durum hamilelik belirtisi olarak yaşanabilir.

kabizlik

5. Sık İdrara Çıkma veya Kabızlık

Hamile kaldığınızda daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Özellikle geceleri bu durumdan dolayı uykudan uyanma ihtiyacı hissedilir. Ayrıca buna ilaveten hamilelik ile birlikte kabızlık durumları da görülmektedir.

istah

6. İştah Açılması

Yaygın olarak görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli bir acıkma hissi oluşur. Ayrıca çeşitli yiyeceklere aşerebilirsiniz. Fakat bu durumun tam tersi olarak sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinme durumu da yaşayabilirsiniz.

ruh-hali

7. Ruh Hali Değişiklikleri

Gebelik ile birlikte başlayan hormonal durumlar sebebiyle ruh hali değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Daha kolay sinirlenerek fazla stres yapabilirsiniz veya bir şeye gülerken içinizden bir anda ağlamak gelebilir.

kanamaa

8. Kanama

Hamilelik başlangıcında implantasyon (yerleşme) kanaması olarak isimlendirilen kanamalar görülebilir. Adet kanaması ile birlikte olabilir fakat farklı bir zaman da hafif bir kanama şeklinde görülebilir. Çoğunlukla küçük benekler şeklindedir.

Hamilelik hesaplama için tıklayınız.

Yorumlar