sutlac-tarifi

Sütlaç Nasıl Yapılır ?

Sütlü Tatlı Tarifleri arasında yer alan ve Rumeli yöresine ait olan sütlaç hem lezzetli hem de hafif tatlılardan biri… Üstelik sütlaç yapımı da çok kolay. Her zaman evde bulundurulan malzemeden oluşuyor. Çocuklar da sütlacı çok seviyor. Bebek maması üreten firmalar özel mama şeklinde  sütlaç üretmeye de başladı artık. Pirinçle yapılıyor olmasından dolayı doyurucu bir tatlı. Sütlaç adının ‘sütlü aş’dan geldiğini bilmeyen yoktur herhalde? Söylene söylene zaman içerisinde sesli harfler birleşip kaynaşarak olmuş sütlaç…  Bu yazımızda sütlaç tarifi Oktay Usta usulü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Sütlaç Yapımı İçin Malzemeler :

-1 litre soğuk süt

-1 litre su

-1,5 çay bardağı pirinç

-2 y. kaşığı pirinç unu

-1,5 su bardağı toz şeker

 

Sütlaç Yapılışı :

Sütlaç yapılışı çok kolay. Her zaman yapabileceğiniz pratik bir tatlı.

-Pirinçlerimizi yıkayarak tencereye aldıktan sonra suyumuzu üzerine boşaltıyoruz ve pirinçler suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

-Pirinçler suyunu çektikten sonra sütümüzü ekliyoruz. Yeniden kaynayana kadar pişiriyoruz. –Bu sırada pirinç unumuzu bir bardak civarı bardak soğuk su ile birlikte bir kaseye koyarak topak kalmayacak şekilde karışmasını sağlıyoruz. Pirinç ununu direkt olarak tencereye atmayıp bu şekilde yapmakta fayda vardır. Böyle sıvı hale getirip tencereye ilave ettiğimizde topaklar oluşmayacaktır.

-Ardından pirinç unu ve su bulunan kaseye sütlaçtan bir kepçe ekleyerek karıştırıyoruz. Bu karışımı tencereye yavaş yavaş boşaltarak kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz. 10 dakika kadar pişiriyoruz.

-En son şekeri ekliyoruz ve karıştırarak biraz daha kaynatıyoruz.

– Kıvama gelince ocağın altını kapatıyoruz ve sıcakken kaselere veya cam kuplara paylaştırarak boşaltıyoruz.

-İsterseniz sıcak servis yapabilirsiniz. İsterseniz de soğutarak ılık servis yapabilirsiniz veya soğuk seviyorsanız buz dolabında dinlendirebilirsiniz.

-Zevkinize göre üzerine tarçın, ceviz, antep fıstığı veya benim tercih ettiğim gibi biraz kuşburnu marmelatı koyarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

 

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here