Künefe Tarifi
Künefe Tarifi

Künefe tarifi sanılanın aksine fiilen fazla kolay tatlı tarifleri içinde bulunuyor benim için. Zira fazla eksik araç gereç ile bir tepsi bir bayram tatlısı elde edebilirsiniz. Gerçek künefe kesinlik Hatay peyniri ya da dil peyniri ile yapılır. Bu yüzden gerçek künefe lezzetine gelmek istiyorsanız muhakkak Hatay peyniri ya da dil peyniri kullanın. Ben künefenin üstüne bol bol Antep fıstığı kullanacaksam Antep fıstıklarını mutfak robotu içinde un gibi olana dek çekerim, eğer eksik kullanacaksam kırılmış şekilde parça Antep fıstığı serperim. İşte size en güzel tatlı tarifleri aralarında bulunan leziz bir şerbetli tatlılardan biri olan baş tacı künefe tarifi. Acilen de sayfamızın en aşağı künefe tarifi videosunu izleyerek künefe nasıl yapılır daima birlikte görelim.

Künefe Tarifi için malzemeler

Bir paket tel kadayıf
Hatay peyniri yada dil peyniri
3 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker
1 adet limon
Antep fıstığı
Pekmez
Tereyağı

Künefe Tarifi Yapılışı

Künefe yapılışı birincil aşaması, tüm şerbetli tatlı tariflerinde olduğu gibi ilk kez şerbeti hazırlamaktır. Bunun için önce bir tencereye su ve şekeri koyup kaynamaya bırakıyoruz. Tatlı şerbeti kaynayınca içine limon suyu sıkıyoruz ve şerbeti kenara alıyoruz. Bir kabın içine tere yağ ile pekmezi koyup ayrıntılarıyla karıştırıyoruz. Bu pekmezli tere yağlı karışım ile künefe tepsisini iyice sıvıyoruz.
Arkasında kadayıfların bir kısmını kenara ayırıp kalanını tepsiye döşüyoruz. Ellerimizle bastırıp üzerine peynirin tamamını eşdeğer şekilde döşüyoruz ve üzerini ayırdığımı çok eksik kadayıfla kapatıyoruz.
Künefe tepsisini ocağa alıyoruz ve sallayarak pişiriyoruz. Tatlının altı pişince bir tencere kapağı yada geniş bir tepsi yardımıyla tatlının altını üzerine getirip her tarafta ocakta sallayarak pişiyoruz. Pişen tatlıyı ocaktan alıp üstüne soğumuş olan şerbeti gezdirerek döküyoruz ve şerbetini çekene değin bekletiyoruz. Künefe şerbetini çekince dilimliyoruz ve üstüne bol bol Antep fıstığı serpip ikram ediyoruz. Tadına doyulmaz künefemiz artık hazırlanmış, sıhhat olsun.

Diğer şerbetli tatlılara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here