Kemalpaşa hem lezzetiyle hem de kıymetli ismiyle benim sevdiğim tatlılardan biri. Şerbetinden dolayı fazla şekerli olması yönünden herkes için ideal bir tatlı olmayabilir tabii ama bence her şeyi kararında yediğimizde birçok şeyin vereceği olası zararı da azaltmış oluyoruz. Tabii gönül ister ki daha sağlıklı şekeri, kalorisi düşük tatlılar tüketelim fakat bazen inanın canı Kemalpaşa, baklava gibi şerbetli tatlılar da istiyor işte, yemeden duramıyoruz.

Geçenlerde saray sarması yaparken kaymak tadında kremşantiyi keşfetmiştim. Şekersiz denebilecek bir tatta ve kıvamı gerçekten de kaymak gibi oluyor. Şerbetli tatlıların üzerine koymak için uygun. Ben de bu defa Kemalpaşa tatlısını kaymak tadında kremşantiyle denemeye kara verdim. Güzel bir tat katıyor. Kemalpaşa tatlıları şekerli kreması ise şekersiz olunca tatlının bayıcı etkisini azaltıyor. Fakat normal krem şanti koymanızı tavsiye etmiyorum. O şekilde güzel olmuyor. Kaymak tadın da kremşantiyi her yerde bulamayabilirsiniz. Ben geçenlerde Onur marketlerin birinden almıştım. Pehlivanoğlu’nda da vardı. Hipermarketlerin çoğunda da bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Kemalpaşa Tatlısı İçin Malzemeler:

  • 1 paket Kemalpaşa tatlısı

Kemalpaşa Tatlısının Şerbeti için;

  • 5 su bardağı(1 lt.) su
  • 3 buçuk su bardağı şeker

Kreması İçin;

  • Dr. Oetker kaymak tadında kremşantikaymaklı kemalpaşa

Kemalpaşa Tatlısının Şerbeti Nasıl Yapılır?

Normalde şerbet için bir bardak suya bir bardak şeker denk gelecek şekilde ölçü verilir. Fakat ben bu şekilde çok ağdalı olduğunu düşünüyorum. Şekerden yenmiyor. İnsanı hemen tıkıyor. Bu nedenle 5 bardak suya 3,5 bardak şeker kullanıyorum.

Suyu ve şekeri geniş bir tencereye koyarak ocağa alalım. Şeker eriyinceye kadar tahta kaşıkla karıştıralım. Daha sonra kaynamasını bekleyelim.

Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şerbet kaynamaya başlayınca altını kısalım ve kemalpaşaları içine boşaltalım. Karıştırarak şerbetin içinde gezdirelim kuru kalan yerlerine kaşıkla şerbetten dökelim. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kemalpaşalar yumuşayıncaya kadar kaynatalım. Kemalpaşaları arada tahta kaçıkla döndürelim fakat yumuşamaya başladıklarında parçalanmaması için daha dikkatli olalım. Yumuşayan ve şerbeti büyük ölçüde çeken kemalpaşaları yavaşça tencereden bir tavaya boşaltalım. Ters dönenlerin düzünü çevirelim. Ve soğumaya bırakalım. Bu süreçte kalan şerbeti de içlerine çekecektir. Eğer şerbet tavanın bir yerinde toplanmışsa belli aralıklarla kemalpaşarı dönüşümlü olarak şerbetin toplandığı kısma taşıyabilirsiniz.

Kemalpaşalar soğuyunca bir kaba kremşanti tozunu boşaltalım bir bardak soğuk süt ekleyerek mikserle iyice karışana kadar çırpalım. İlk başta topaklı olabiliyor fakat mikserle çırptıkça bu topaklar gidiyor. Hazırladığımız kremşantiyi krema sıkma aparatına koyarak üzerine resimdeki şekilde kemalpaşaların üzerine sıkalım. Üzerlerine toz Antep fıstığı serpelim ve tabaklara alarak servis edelim.

kemal paşa tatlıı

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here