puf-pasta-tarifi

Küçükken marketten aldığımız o küçük pasta görünümündeki marshmallowlu puf’ları hatırlarsınız… Hindistan cevizlisi; pembe, renkli ve kakaolu pasta süslü olanları… Ne çok severek yerdik. Sizin de aklınızda kalmış olabileceğini düşündük ve biraz nostalji yapalım dedik. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz puf pasta tarifi vereceğiz bugün sizlere. Çocukların çok seveceği bir tatlı… Misafirlerinize çay veya kahvenin yanında da ikram edebilirsiniz. İşte puf pasta tarifi…

Puf Pasta Malzemeleri :

-1  pastaban (iki kat içeriyor. Kakaolu veya sade tercih edebilirsiniz.)

-2 paket vanilyalı Creme Ole

-2 paket sade Krem Şanti )

-Süt

Puf Pasta Süslemesi İçin:

-Fındık

-Hindistan cevizi

-Antep fıstığı
-Yaban mersini

-Çikolata rendesi

-Renkli süsleme şekerleri

-Minik çikolata topları

*** Puf pasta süslemesi için kullanacak olduğunuz malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz.

 

İki kat pasta tabanından toplamda 20 tane civarı puf pasta çıkıyor. 10 tane civarı yapmak isterseniz 1 kat pastaban kullanarak malzemeleri yarısına düşürebilirsiniz. İsterseniz hem sade hem de kakaolu pastabandan karışık olarak yapabilirsiniz. Kakaolu pastabana vanilyalı krem ole, beyaz pastabana da kakaolu krem ole kullanabilirsiniz.

-Öncelikle krem oleyi ve krem şantiyi ayrı ayrı kaplarda üzerlerinde önerilen süt miktarının yarısı kadarını koyarak karıştırıyoruz. Krem ole biraz fazla koyu olacaktır fakat krem şanti ile ikisini karıştıracağımız için dengelenecektir. Kremanın dağılmaması için bu şekilde koyu bir kıvamda olması gerekiyor.

-Krem şanti ile krem oleyi birbirine karıştırarak buz dolabında bekletiyoruz.

-Bu sırada pasta tababanlarımızı çay bardakları ile üzerine bastırıp keserek yuvarlaklarlar elde ediyoruz.

-Kekten artan parçaları fındıklarla beraber rondodan geçirerek bir kaseye alıyoruz. Bir yemek kaşığı hindistan cevizi ekleyerek karıştırıyoruz.

-Kestiğimiz yuvarlak tabanları fırça yardımıyla hafif hafif sütle ıslatıyoruz. Fazla ıslatmamaya dikkat edelim ki kekler ağırlaşmasın.

-Hazırladığımız krema karışımını buz dolabından alarak bir tepeleme yemek kaşığı alarak her yuvarlak pasta tabanımıza bombeli olacak şekilde sürüyoruz. Hepsine sürdükten sonra krema artarsa üstlerine paylaştırarak daha da bombeli olmasını sağlayabilirsiniz.

-Ardından ters çevirerek hazırladığımız kek – fındık karışımına batırarak kremanın iyice kapanmasını sağlıyoruz. Yukarıda listelediğimiz süsleme malzemelerini ayrı ayrı kaselere koyarak bu şekilde batırabilir ve güzel sunumlar yaratabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz puflarınızın üzerine muz, çilek, kivi parçacıkları da koyabilirsiniz.

 

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here