kolay-yas-pasta-nasil-yapilir

Yaş Pasta Nasıl Yapılır ?

Bugün sizlere evde pratik olarak hazırlayabileceğiniz nefis bir pasta tarifi anlatacağız. Kolay olması için yaş pasta keki olarak hazır pandispanya kullanacağız. Kremasını da yine hazır krem şanti ile hazırlıyacağız. Yaş pasta tarifleri çok çeşitli olmakla birlikte yaş pasta yapımı hemen hemen aynıdır. Genellikle ara katlarda kullanılan malzemeler ve kremanın aroması değişir. Kolay yaş pasta tarifleri pratik olduğundan daha çok tercih ediliyor. Vereceğimiz tarif Oktay Usta yaş pasta tarifleri benzeri bir tat olacak.

Yaş Pasta Malzemeleri :

  • 1 adet hazır pandispanya keki (tüm alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz).
  • 2 adet hazır krem şanti.
  • 400 gram çilek veya hazırladığınız mevsime uygun herhangi bir meyve
  • 2 su bardağı soğuk süt (400 ml)
  • 1 çorba kaşık şeker
  • 1 çay bardağı su

Kolay Yaş Pasta Yapımı :

Kekimizi hazır aldığımız için ilk yapmamız gereken krem şantimizi hazırlamak. Bunun için derin bir kabın içerisine soğuk olan sütümüzü boşaltıyoruz. 30 saniye kadar mikserle karıştırdığımız sütün içersine yavaş yavaş toz krem şantimizi ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Krem şantimiz kıvama gelene çırpma işlemini sürdürüyoruz.

Krem şantimiz hazır olduktan sonra kekimizin üzerine krem şantinin ve malzemelerin daha kolay yapışması için şekerli su hazırlamamız gerekiyor. Bunun için bir çorba kaşığı şekerimizi bir çay bardağı suyumuza ilave edip karıştırıyoruz.

Krem şantimizi ve suyumuzu hazırladıktan sonra diğer malzeme olan meyvelerimizi dilediğiniz boyutlarda kesip kullanıma hazır hale geitiriyoruz.

Pastada kullanacağımız malzemelerin tümünü hazırladıktan sonra sıra hazır aldığımız pandispanya kekine geldi. Kekimizi büyüklüğüne göre enlemesine eşit bir şekilde ikiye veya üç parçaya bölüyoruz.

Kekin tabanını yerleştirip üzerine hazırladığımız şekerli su karışımını bir fırça yardımı ile ıslatıyoruz (Burada önemli olan nokta çok fazla ıslatmamız bu yüzden fırça kullanmanızı tavsiye ediyorum. Eğer kaşık kullanırsanız pastanız çok ıslak olacaktır).

kolay-yas-pasta-tarifi-2

Keki ıslatdıktan sonra hazırladığımız krem şantiyi iki santimetre kalınlığında tabanın üzerine koyuyoyruz (Krem şantimizi kenarlara doğru yaymamaya dikkat edin aksi takdirde diğer parçayı üzerine kapattığınızda krem şantiler kenarlardan akar).

Krem şantimizi ekledikten sonra onun üzerine parçalara ayırdığımız meyvelerimizi eşit ve bol şekilde ekliyoruz. Eklediğimiz meyvelerin de üzerine bir sonraki kek parçası yapışması için biraz krem şanti sürüyoruz.

Pastanızı iki veya daha fazla kat yapabilirsiniz. Her kat için aynı şekilde önce şekerli suyla ıslatıyoruz sonra krem şantimizi sürüyor daha sonra meyveleri ekliyoruz ve son olarak tekrar meyvelerin üzerine krem şanti sürüyoruz.

Tüm parçaları üst üste koyduktan sonra en üst parçayı yerleştirip üst kısmı krem şantiyle kapatıyoruz. Daha sonra bir spatula yardımıyla veya bıçakla artan krem şantiyi pastamızın kenarlarına sürüyoruz. (Önemli olan pastanın her yerine düzgün bir şekilde sürebilmeniz. Kekin görünmemesi gerekiyor.)

Beyaz krem şanti ile kaplı yaş pastamızın üzerini aralara koyduğumuz meyvelerle süslüyoruz.

kolay-yas-pasta-tarifi-1

 

Pastanızı üçgen şekilde kesip yumuşak bir kahve ile servis yapabilirsiniz 🙂

Afiyet olsun…

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here