Patlıcan Közleme Teknikleri

Patlıcan közleme aslında isminden de anlaşılacağı gibi esas itibariyle közde yapılır. Kırsal alanda halihazırda odun bularak ateş yakmak kolaydır ve bunun için gerekli alan rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat şehirleşmiş yerlerde her bulduğunuz yerde ateş yakamazsınız.

Hatta mangal yapacak olduğunuzda bile balkonda yapsam kaç komşu mangal bitmeden kapıya dayanır acaba diye düşünürsünüz:)

patlıcan

Mangalda Patlıcan Közleme

Mangal yapacağınız günler mutlaka patlıcan da alın. Etlerinizi pişirdikten sonra mangalı söndürmeden patlıcanlarınızı da ızgarada közleyerek aradan çıkarabilirsiniz. Patlıcanları arada bir çevirerek muazzam bir şekilde közlenmesini sağlayabilirsiniz. Soyarak kapaklı bir saklama kabına koyup buz dolabında bekletebilir, birkaç gün içinde kullanabilirsiniz.

patlıcan

Köz Tavası ile Ocakta Patlıcan Közleme

Patlıcanlarınızı ocak üzerine konulan köz tavaları ile gözleyebilirsiniz. Köz tavalarının ortasında bulunan deliklerden sayesinde daha kolay bir közleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Direk ocağın üzerine koyduğunuz taktirde hem patlıcanlarının üst kabukları yanık yanık olacak, hem de ocağınızın üzeri daha çok kirlenir.

patlıcan közleme

Folyo ile Ocakta Közleme

Patlıcanlarınızı teker teker folyoya sararak ocak üstünde közleyebilirsiniz. Böylece direk olarak ateşe temas etmesini engellemiş olursunuz. Böylece üstü yanmaz.

patlıcan

Folyo ile Fırında Patlıcan Közleme

Patlıcanlarınızı teker teker folyoya sararak fırın tepsisin dizim fırında közleyebilirsiniz. Folyo ısıyı ve muhafaza edecek ve böylece daha çabuk közlenecektir. ayrıca patlıcanların suyu da bu şekilde buharlaşmamış olur.

Patlıcanın faydaları ve zarararı nelerdir? Okumak için tıklayınız.

Yorumlar