Makarna Nasıl Yapılır
Makarna Nasıl Yapılır

Makarna nasıl yapılır sorusunun incelikleriyle cevabını bu tarifte bulabilirsiniz. Sade bir makarnanın ve işin küçük inceliklerinden bahsedeceğim. Çok uzatmadan hemen malzemelere geçelim.

Marka Nasıl Yapılır : Malzemeler

  • 1 paket makarna (herhangi bir türü olabilir)
  • Tuz
  • Bir tencere dolusu su
  • 2 yemek kaşığı sıvı veya zeytin yağı
  • 2 yemek kaşığı tereyağ

Basit bir makarna için yukarıdaki malzemeler yeterli olacaktır. Şimdide için incelikleriyle tarife geçelim.

Marka Nasıl Yapılır : Yapılışı

Öncelikle büyük ve geniş bir tencereyi ağzına kadar suyla dolduruyoruz.

Tenceredeki suyu ocakta kaynatıyoruz. (Burada dikkat etmeniz gereken su kesinlikle fokurduyana kadar kaynayacak. Su kaynamadan makarnayı atarsanız olmaz.)

Kaynayan suya göz kararı tuzumuzu ve 2 yemek kaşığı sıvı veya zeytin yağımızı ekliyoruz ve tuzun karışması için bir müddet karıştırıyoruz.

Tuzunu ve yağını alıp kaynayan suyumuza makarnalarımızı atma vakti geldi. (Kullandığınız makarna türü uzun spagetti makarna ise kırmadan direkt tencereye yerleştirebilirsiniz. Makarnanın suyun içinde kalan kısmı pişip dışarıda kalan kısmı da tencereye sığacaktır.)

Makarnayı tencereye yerleştirdikten sonra makarna paketinin üzerinde yazan süre boyunca kaynamaya bırakıyoruz. Eğer sabırsızlık edip paketi attıysanız suyu çekilene kadar yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın.

10 dakika sonunda tencerenin içerisinde bir makarna alıp tadına bakın eğer pişmiş ise yolun büyük bir kısmını başardınız demektir.

Pişmiş olan makarnalarımızı bir süzgeç yardımı ile tencereden alıyoruz. (Yine burada dikkat edilmesi gereken husus, sakın makarnayı suyun altına tutmayın. Aksi takdirde makarnanın üzerindeki yağ ve tuz suyla akıp gidecektir.)

Makarnamız süzgeçte beklerken bir tavanın içerisine tereyağı ekleyip yağ eriyene ve ısınana kadar bekliyoruz. (Sarımsak seviyorsanız ince ince doğrayıp yağın içerisine sarımsak ekleyebilirsiniz.)

Kızmış olan yağın içerisine süzgeçte bulunan makarnayı döküp iyice karıştırıyoruz. Yağda güzelce pişen makarnamıza son olarak dilerseniz hazır makarna soslarından, rendelenmiş kaşar, krema veya körü sosu dökerek makarnanın lezzetini arttırabilirsiniz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık makarnamız servise hazır ! Afiyet bal şeker olsun 🙂

Ayrıca “ben sade makarna yapmayı biliyorum biraz daha farklı makarna tarifi öğrenmek istiyorum” diyenler için aşağıda farklı soslarla hazırlanmış tariflerimizi de ekliyorum. Onlara da göz gezdirmenizde fayda var.

Kremalı Mantarlı Makarna Yemek Tarifi

Kremalı Tavuklu Makarna Tarifi

Fırında Makarna Tarifi

Domatesli Makarna Tarifi

Makarna nasıl yapılır sorusunun cevabını da aldığımızda göre diğer içeriklerde görüşmek üzere 🙂

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here