Anneler evde leke çıkarmadan sorumlu bakan gibidir. Evin babası gömleğine kahve döker: “Hanım şunu çıkarıversene, dökmüş bulundum, işe geç kalıyorum.” der. Çocuk okuldan döner: “Anne gömleğime ketçap bulaştırdım, arkadaşlarım küçük çocuk musun sen diye dalga geçtiler, çıkarır mısın?” der. Anne hemen gerekli deterjan, sıcak su, bez techizatını hazırlar işe koyulur.

Fakat her lekeyi çıkarması kolay olmuyor. Farklı lekelere uygulanması gereken başka başka yöntemler var. Bugün sizlerle hangi leke için nasıl bir yöntem kullanmalı ve yol izlemeliyiz bunları paylaşacağım. Yaygın olan lekelerin yöntemlerini vermeye çalışacağım. Benim unuttum ama sizin aklınıza gelen varsa, yorum kısmında soru olarak yöneltebilirsiniz. Mümkün olduğunca çabuk geri dönüş yaparak yanıtlamaya çalışacağım:)

Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Şüphesiz ki çok çay içen bir milletiz. Bu sebeple de en yaygın olan lekelerden biri. Özellikle siyah çay çıkarılması zor lekeler bırakıyor. Bunun için pratik yöntem; çay döküldükten sonra bir an önce davranmamız gerekiyor. hemen bir bulaşık süngeri alıyoruz. Sıcak suyla ıslattıktan sonra suyunu sıkıyoruz ve biraz şampuan döküyoruz. Lekenin olduğu kısmı ovarak köpürtüyoruz. Ilık suyla duruluyoruz. Leke kolayca çıkacaktır. Mavi, pembe gibi rengini bırakabilecek değil, beyazımsı, grimsi gibi şampuanlar tercih etmenizde fayda var.

Çamur Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çamur lekesini çıkarmak için, öncelikle bilmeniz gereken kuruması gerektiğidir. Islak olduğu takdirde daha çok bulaşarak yayılacaktır. Özellikle dış kapı paspaslarında fazlasıyla çamur lekesi oluşur. Paspastaki lekeyi kuruttuktan sonra. Elektrikli süpürge ile kalıntıları temizleyin. Ardından nemli bir fırça yardımıyla fırçalayın. Leke çıkacaktır. Evde bulunan çiçek saksılarından halıya sıçrayan çamur lekeleri için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kahve lekesini çıkarmak için yukarıda bahsettiğimiz çay lekesi çıkarma yöntemini kullanabilirsiniz. Aynı şekilde şampuanı sıcak suyla ıslatılmış ve sıkılmış olan süngere dökün ve lekenin üzerine uygulayın. Tam anlamıyla çıkmazda beyaz ispirto kullanın. Bir beze dökerek, lekenin üzerini ovun. Leke hemen çıkacaktır. Beyaz ispirtoyu eczanelerden temin edebilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kan lekesini kesinlikle sıcak suyla temizlemeye çalışmayın. Bu lekenin kumaşa daha çok işlemesine sebep olacaktır. Soğuk su ile çitiledikten sonra arkasından tekrar deterjanla çitileyin. Yine soğuk suyla durulayın. Leke çıkacaktır.

Giysiler Nasıl Daha Güzel Kokar ?

Ben parfüm kullanmayı seven biri değilim pek… Bunun yerine çamaşırlarda güzel parfüm etkisi bırakan deterjanları tercih ediyorum. Şu an Rinso’nun Kır Bahçesi‘ni kullanıyorum. Bir göz atın. Çamaşırları astığım oda bile mis gibi kokuyor, uzun süre de kullanmaya devam edeceğim sanırım, doğal çiçek kokularını çok seven biri olarak kokusuna bayılıyorum:)

Yorumlar