kurutulmuş domates yapımı

Kurutulmuş Domates Tarifi

Kurtulmuş domates nasıl yapılır bu yazımızda ondan bahsedeceğiz. Evde hazırlanarak pratik olarak birçok yemekte kullanılabilir. Yemeğe güzel bir lezzet katar. Koruyucu maddeler içeren paketli kurutulmuş domates almak yerine evde kendi domatesinizi kendiniz kurutabilirsiniz. Kavanozda muhafaza ederek, yemek yapacağınız zaman çıkarıp kullanabilirsiniz.

Domateslerinizi iki şekilde kurutabilirsiniz. İster fırında isterseniz de güneşte kurutma işlemi yapabilirsiniz. Güneşte kurutmak isterseniz en sıcak aylarda yapmanız daha verimli olacaktır. Ayrıca güneşte kurutulacak olan domatesleri daha sert ve diri seçmelisiniz. Fazla sulu olmamalı.

Güneşte Kurutulmuş Domates Yapımı

kurutulmuş domates

Domateslerinizi güneşte kurutmak isterseniz en sıcak aylarda yapmanız daha verimli olacaktır. Ayrıca güneşte kurutulacak olan domatesleri daha sert ve diri seçmelisiniz. Fazla sulu olmamalı. Salçalık domateslerden tercih edebilirsiniz.

Aldığınız domatesleri ikiye kesin ve bir tepsiye dizin. Tepsinin içine dökülen domates sularını silin. Bu şekilde küflenmesini engellemiş olursunuz. Domateslerin üzerlerine biraz toz şeker ve kaya tuzu serpin. İsterseniz aroma katmak için fesleğen, nane, kekik gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz. Üzerine tozların yapışmaması için ince beyaz bir tülbentle örtebilirsiniz. Hava yeterli derecede sıcak olduğu takdirde domatesler yaklaşık olarak beş gün içinde kuruyacaktır.

Fırında Kurutulmuş Domates Yapımı

fırında domates

Domatesleri fırında kurutmak için yine aynı şekilde ikiye bölüyoruz. Ortasına tuz ve şeker serpiyoruz. Yine dilediğiniz gibi istediğiniz aromayı vermek üzere baharat ekleyebilirsiniz. Üzerine de biraz zeytinyağı gezdirerek dökün ve fırına koyun. 150 dereceye açarak 3 saat kadar fırında tutun ve kurutma işlemini yapın. Mutlaka arada bir kontrol edin. Domateslerden bazıları daha az etliyse diğerlerinden önce kurur. Onları yanmaması için daha erken çıkartarak bir tabağa koyun.

Kurutmuş olduğunuz domatesleri cam bir kavanoza koyup zeytinyağı ekleyin ve bir iki diş sarımsak atarak ağzını sıkıca kapatın ve serin olan bir yerde saklayın.

kurutulmuş domatesler hazır… İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

domates

Kurutulmuş Domatesten Neler Yapılır ?

Kurutulmuş domatesi birçok yemekte kullanabilirsiniz. Domatesleri mevsiminde alıp kurutarak stoklarsanız, yemekleriniz için serada yetişmiş hormonlu domatesleri kullanmak zorunda kalmazsınız.

Kurutulmuş Domates Tarifleri

Kurutulmuş domates ile neler yapılır derseniz;

  • Etli Yemek
  • Salata
  • Pilav
  • Ekmek
  • Sos
  • Dolma
  • Meze

gibi tariflerde kullanabilirsiniz.

Yorumlar