Evde Kumpir Yapımı

Kumpir sevmeyen pek fazla kişi yoktur herhalde… Çünkü içine koymak için çok çeşitli meze seçeneği vardır. Ve mutlaka damak tadınıza göre olan birkaç tane meze bulunur. Hele de mezeleri zaten seven biriyseniz bu tarif tam size göre. Artık evde de istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Kumpir yapımı bu pratik tarifle çok kolay…

Kumpir Malzemeleri :

Kumpir Nasıl Yapılır ?

kumpir-firin

 

Öncelikle patateslerimizi güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra fırın telinin üzerine koyarak 200 C’lik fırında 1 buçuk saat boyunca pişiriyoruz. Bu sürenin sonunda fırının kapağını açarak çatal batırın ve kontrol edin. Çatal kolayca giriyorsa patatesleriniz pişmiş demektir. Girmemişe 15 dakika daha pişirmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca patatesleri foloya ayrı ayrı sararak aynı şekilde fırınlarsanız hem daha çabuk pişer hem da daha lezzetli ve içi yumuşak olur.

ikiye-bol-kumpir

Patateslerimiz pişince kaç tane yaptıysak ayrı ayrı tabağa alıyoruz ve henüz soğumadan bıçakla ikiye bölüyoruz. Patatesleri soğutursanız sonraki aşamada içine ekleyeceğimiz tereyağı ve kaşar zor erir.

icini-oy-kumpir

Tabağa aldığımız patateslerin içini çatalla oyuyoruz ve bir yandan da hafiften eziyoruz.

kasar-tereyag-kumpir

İçini oyduğumuz patatesimize, tereyağı ve azar azar kaşar peyniri koyarak karıştırıyoruz. Ezerek hamurumsu bir kıvama getiriyoruz.

kumpir-salata

Önceden hazırladığımız Amerikan salatasını, salçalı sosisi ve mısırları pateteslerin üzerine koyuyoruz.

kumpir-nasil-yapilir

Patateslere damak tadınıza göre farklı kumpir malzemeleri koyabilirsiniz. İsteğe göre ketçap ve mayonez de ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yorumlar