ortay usta kremalı tavuklu makarna

Kremalı Tavuklu Makarna Nasıl Yapılır ?

Makarna öğrenci ve bekar usulü bir yemek olarak görünse de kremalı tavuklu makarna öğrenci öğününden ziyade akşam yemeğinde masanıza renk katacak bir yemek. Yapımı hem çok kolay hemde kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Kremalı Tavuklu Makarnamızın Malzemeleri :

  • Yarım paket makarna
  • 300 gram tavuk göğsü
  • 1 su bardağı krema
  • Çok fazla olmamak kaydıyla kendi damak tadınıza göre rendelenmiş kaçar peyniri.
  • Tuz, karabiber, kırmızı biber, kekik
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 kırmızı yağ biberi
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı zeytin yağı

Makarnanın Yapılışı :

Yapıma başlanmadan önce malzemelerimizi aşağıdaki tarif ettiğim şekilde kesip pişirmeye hazır duruma getirmeniz gerekiyor.

300 gram olan tavuk göğsünü serçe parmağımız büyüklüğünde ufak parçalara ayırıyoruz.
Sarımsaklarımızı elimizde geldiğince ufak parçalara bölmemiz gerekiyor.
Yağ biberimizin tepesini kestikten sonra içindeki tüm tohumlarını çıkartıp kavukta olduğu gibi serçe parmağımız büyüklüğünde kesiyoruz.

Haydi şimdi yemeğimizi yapmaya başlayalım…

İlk olarak derin bir tencerenin içerisini ağzına kadar su ile doldurup kaynatıyoruz. Kaynayan suyun içerisine makarnalarımızı boşalıyor ve içerisine biraz tuz ve zeytinyağı ekliyoruz. (Zeytin yağını makarnaların bir birine yapışmaması için ekliyoruz.).

Makarnalar tencerede kaynamaya devam ederken biz tavaya 1 çorba kaşığı tereyağımızı koyup eritiyoruz. Yağımız eridikten sonra sarımsaklarımızı ilave edip onlar kıvama gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra serçe parmağımız kadar kestiğimiz tavuk göğsünü ekliyoruz ve tavuklar beyaz rengini almaya başlayınca tuz, karabiber, kırmızı biber, kekik ve yağ biberlerimizi ekliyoruz. Tüm malzemelerin bir birine karışa bilmesi için devamlı olarak karıştırıyoruz.

Yaklaşık 10 dakika kadar sosumuzu karıştırarak hazır hale getiriyoruz. Makarnamız da 9-10 dk içerisinde hazır hale gelir. Marka suyumuzu boşaltmadan önce suyundan 4 çorba kaşığı ayıp hazırladığımız sosun içerisine ilave edip 2 dakika kadar suyun malzemelerle karışmasını sağlıyoruz.

Makarnayı süzdükten sonra (Süzme esnasında suya tutmayın. Aksi takdirde pişirirken eklediğimiz zeytin yağı ve tuz su ile akıp gidecektir.) hazırlamış olduğumuz sosun içerisine koyup sosla birlikte 2 dakika kadar kısık ateşte karıştırıyoruz.

Yemeğimiz 2 dakika sonra hazır olduktan sonra rendeli kaşar peynirimizi makarnanın üzerine serpip 30 saniye kadar karıştırıyoruz.

Ve makarnayı servis tabağımıza koyup servis yapabiliriz 🙂

Afiyet olsun…

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here