pişi tarifi

Bugün sizlerle mayasız, kabarması için beklemeye ihtiyaç duyulmayan kolay pişi tarifi vereceğim. Karbonat kullanacağımız için hamuru yoğurduktan sonra bekletmeye gerek yok. Pişiler pişerken kabarıyor. Bana göre pişi özellikle kalabalık bir misafir grubu geldiğinde kahvaltı sofrasının bereketini arttıran ve görüntüyü zenginleştiren bir hamur işi. Çayla yemesi bir güzel oluyor ki sormayın. Gün içinde sıcak atıştırmalık olarak da tüketilebilecek bir yiyecek. Evde diyet yapma gibi bir durum yoksa ve öğle öğününü boş geçmiyorsanız arada pişi yapabilirsiniz. Şimdi delelim tarife.

Kolay Pişi Tarifi İçin Malzemeler:

  • 3 su bardağı un
  • 1,5 su bardağı yoğurt
  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı tuz

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı:

Unu yoğurma kabına koyalım. Ortasını havuz şeklinde açalım. Tüm malzemeleri ortaya koyalım. Unumuzu kenarlardan içeri doğru alarak yoğuralım ve hamur iyice özleşinceye kadar yoğuralım. Yumuşak kıvamlı bir hamur elde edelim. Hamuru üçe bölelim. Parçaları yuvarlayalım. Altını ve üstünü unlayarak oklavayla inceltelim. Yaklaşık olarak servis tabağı kalınlığında olabilir. Su bardağı ile resimdeki gibi bastırıp ağa sola çevirerek hamurları keselim. Ben kestiğim tüm hamurları bohça sererek onun üzerine dizdim. Sizde bohça veya tepsi gibi bir şey kullanabilirsiniz.Diğer hamur parçalarını da aynı şekilde yapalım. Yuvarlakların aralarında kalan hamur parçalarını en on birleştirip yuvarlayın yine oklavayla aynı şekilde açıp incelterek tekrar bardakla yuvarlak hamurlar kesin. Hamur bitinceye kadar aynı işlemi tekrar edin.mayasız pişi tarifi

Kızartma tavanıza yaklaşık 2-3 parmak kalınlığında yağ koyun. İçine tuzluk aracılığıyla hafiften gezdirerek tuz serpin. Böyle pişinin tuzuna yapışıyor tuz taneleri daha güzel oluyor. İsterseniz tercih etmeyebilirsiniz. Yağ kızınca 4-5 adet hamuru içine atın. Delikli demir kevgirler yağın içinde dolaştırın. Bu şekilde daha güzel kabaracaktır. Üzerlerine yağ attırabilirsiniz. Bu şekilde kabarma oranı artar. Bir yüzleri pişen hamurların diğer yüzlerini de çevirerek pişirin. Pişileri havlu kağıt serdiğiniz tabağa aktarabilirsiniz. Havlu kağıt fazlalık olan yağları emecektir. Pişilerinizi seri bir şekilde yakmadan tavadan çıkarmalısınız. Yanma eğilimi gösteriyorsa ocağınızın altını buna göre ayarlayın. Şimdiden afiyet olsun.

yağ çekmeyen pişi tarifi

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here