yeşil fasulye kızartması

Yazın vazgeçilmez yemeklerinden biri de kuşkusuz taze fasulye… Siz de muhtemelen şimdiye kadar taze fasulyenin yemeğini veya mezesini yapmışsınızdır. Şimdi yeni bir tarifle tanışma zamanı…

Taze fasulye ile kızartma kelimelerini yan yana gördüğünüzde ilk başta yadırgayabilirsiniz ve önyargıyla tadının kötü olacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu düşünceyi baştan kırmak için başlıkta “lezzetli” diye belirttim. Lezzet elbette kişiden kişiye değişebilen göreceli bir şey. Fakat birçok kişinin taze fasulye kızartmasını benim gibi lezzetli bulacağından eminim. Bir arkadaşıma denemesini tavsiye etmiştim. “Taze fasulye kızartması yaptıktan sonra bir daha yemeğini yiyesim gelmedi, o kadar beğendim. Uzun bir süre boyunca da kızartmasını yapmayı düşünüyorum.” dedi.

Genellikle Balkan göçmenlerinin yaptığı taze fasulye kızartması, Lezzetli olduğu kadar kolay da bir tarif. Tek yapmanız gereken haşlamak ve mısır ununa bulayarak kızartmak. Ekmekle veya ekmeksiz tüketebilirsiniz. Yanında dereotlu cacık güzel gidiyor. Yanına ekstradan patates kızartması da yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • İstediğiniz kadar yeşil fasulye (Miktarını kişi sayına göre ayarlayın.)
  • Mısır unu
  • Tuz

Haşlamak için;

  • Su

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı:

  • Yeşil fasulyeleri güzelce yıkayarak toz, topraktan arındıralım. Uçlarını birer santim kadar kesip atalım.
  • Fasulyeleri tencereye koyalım. Üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyip kaynatalım. Kaynamaya başladıktan sonra damak tadımıza göre tuzunu ekleyelim. Yumuşayıp renkeri kına yeşiline dönene kadar kaynatalım. Aşırı kaynatmamaya özen gösterin. Kızartırken dağılabiliyor.
  • Fasulyeler piştikten sonra suyunu süzelim ve soğuması için bekletelim. Ilıdığında bir tabağa mısır unu dökelim biraz da tuz ekleyip karıştıralım. Büyükçe bir tava alıp içine bir miktar sıvı yağ dökelim. (Tava mümkün olduğunca büyük olsun. Fasulyeleriniz çoksa pişmesi daha az zaman alacaktır.) Fasulyeleri mısır ununa bulayarak tavanın alacağı kadarını koyup kızartalım. Bir yüzü pişen fasulyeleri çevirerek diğer yüzünün de pişmesini sağlayalım. Kızaranları tabağa çıkaralım. Tavada yağ azaldıkça ekleyebilirsiniz. Diğer fasulyeleri de aynı şekilde mısır ununa bulayıp arkalı önlü kızartın. İşte bu kadar kolay. Afiyet olsun.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here