zebra kek oktay usta

Misafirlerinize sanatsal bir kek ikram etmek istiyorsanız doğru kek tarifindesiniz. Ben zebra keke bayılıyorum. Yapımı çok da zor değil. Gıda boyalarıyla bunu farklı renklerle de yapıyorlar. Ben burada daha doğal diyebileceğimiz kakaolu zebra kek tarifi vereceğim. Gelelim tarife…

Zebra Kek İçim Malzemeler:

  • 3 yumurta
  • 1 buçuk su bardağı şeker
  • 1 su bardağı+ 3 çorba kaşığı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 çorba kaşığı kakao
  • 2 buçuk su bardağı unzebra kek tarifi

Yapılışı:

Keki yapmaya başlamadan önce ısınması için fırını 180 dereceye açalım.

Yumurtaları ve şekeri karıştırma kabına koyalım. Mikserle iyice çırpalım.

Karışımı süt ve yağı ekleyelim. Mikserle homojen bir karışım olup köpürene kadar çırpalım. Son olarak kabartma tozu, vanilya ve unu elekten geçirerek yavaş yavaş eklerken bir yandan da karıştıralım. Unu eleyerek eklemeniz kekinizin topak topak olmasını önlediği gibi daha iyi kabarmasını sağlayacak.

Hamurumuz hazır olduktan sonra yarısını farklı bir karıştırma kabına dökelim. 3 çorba kaşığı süt ile kakaoyu bu ikiye böldüğümüz hamurlardan birinin üzerine ilave ederek homojen bir karışım olacak şekilde karıştıralım. Yani bir kabımızda sade hamurumuz diğerinde kakaolu karışım olacak. Kakaolu olanla zebra çizgileri efekti yapacağız.

Kek tepsisini yağlayalım. Sade kek hamurunda 3 çorba kaşığı kadar kalıbın ortasına koyalım. Bu hamurun ortasına ise 3 çorba kaşığı kadar kakaolu hamurdan koyalım. Hamurlar bitene kadar bu işleme devam edelim. Fazla vaktiniz yoksa kaşıkla uğraşmak yerine kaplardan direkt olarak göz kararı dökerek bu işlemi yapabilirsiniz. Çizgilerin sıklığını da istediğinize göre ayarlayabilirsiniz.zebra kek tarifi

Keki fırında üzeri kızarıncaya kadar (yaklaşık 25 dakika) dakika kadar pişirin. Tabii bu süre fırından fırına fark edebiliyor. Pişirme esnasında kesinlikle kapağı açmayın. Aksi takdirde kekiniz kabarmayacak ve sönecektir. Kekin pişip pişmediğini fırın camından gözlemleyerek kontrol edin. “Artık pişmiştir.” dediğiniz zaman bir kürdan yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Dikkatli olun elinizi fırının sıcak olan üst kısmına değdirmeyin. Sürekli mutfakta olan biriyseniz yanık acısı bulaşık yıkarken sürekli yokluyor. Yanık yerin sadece havayla teması bile acıtmaya yetiyor. Pek hoş olmuyor. Bu nedenle fırın işlerinde her zaman ihtiyatlı olun lütfen.

Kekiniz piştikten sonra fırını kapatın birkaç dakika içinde dursun. Ardından çıkarın bir bohçaya sarıp 10 dakika kadar terletin ardından kalıptan çıkarın. Sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. Nasıl seviyorsanız… Afiyet olsun.

 

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here