pan di spagna

Pandispanya Keki İçin Malzemeler:

  • 3 yumurta
  • 1 bardaktan iki parmak az şeker
  • 1 su bardağı buğday nişastası
  • Bir fiske tuz
  • 1 paket vanilya
  • 3 yemek kaşığı su
  • Kabı yağlamak için tereyağ

Pandispanya Kekinin Yapılışı:

Pandispanya keki kahve ve çayın yanında en iyi giden şeylerden biri. Sünger gibi olduğu için yemesi çok keyifli oluyor. Bir de çaya, kahveye batırdın mı daha da hoş oluyor. Bugün size az malzemeyle kolayca yapabileceğiniz bir pandispanya keki tarifi vereceğim. Bu tarifimizde hiç un kullanmıyoruz. Tamamen nişastayla yapacağız. Kekimizi yapmadan birkaç saat önce yumurtalarımızı çıkarıp oda sıcaklığına getirirsek kekin kabarması açısından daha faydalı olur.

Yumurtalarımızın aklarını ve sarılarını farklı kaplara koyalım. Yumurtanın sarısına şekeri ekleyerek iyice karıştıralım. Ardından 3 yemek kaşığı ılık suyu ilave edelim. Bu ılık su şeker kristallerinin büyük ölçüde erimesini sağlayacaktır. Ardından bu karışıma 1 bardak nişastamızı ve vanilyamızı elekten geçirerek ekleyelim ve spatula yardımıyla karıştıralım. Elekten geçirerek daha iyi kabarmasını sağlayacaktır. Daha sonra bu karışımı yan tarafa alarak bekletelim.

Yumurtanın aklarının olduğu kaba bir fiske tuz ekleyerek kar gibi olana kadar mikserle çırpalım. Tuz burada soda işlevi görüyor.

Yumurtanın aklarını resimdeki gibi köpürttükten sonra sarıların olduğu kaba yavaş yavaş dökerek spatulayla alttan üste aktararak hafifçe karıştıralım. Karıştırırken köpükleri söndürmemeye özen gösterelim. Çok fazla karıştırmayalım ki pandispanyamız sönük olmasın.pandispanya nasıl yapılır

Daha sonra kek kalıbımızı tereyağı ile yağlayalım. Kekin kalıptan kolay çıkması için süzgeçle hafiften un da eleyebiliriz. Ardından karışımımızı kalına dökelim. 170 derece önceden ısıttığımız fırında 25 dakika kadar pişirelim. Pişmesine yakın 150 dereceye düşürün. Fırınınızın markasına göre pişirme dakikasında oynama olabilir. Fırın camından kontrol edin.

pandispanya nasıl yapılırBen kekin renginin koyulaşmasını pek sevmediğim için altın rengine geldiğinde fırını kapatıyorum. 5 dakika beklettikten sonra çıkarıyorum. Keki fırından çıkardıktan sonra bir bohçanın üzerine ters kapatın ve ıslak bir bezle kabın üzerini biraz sıvazlayın ve üstünü kapatarak 10 dakika bekletin. Kekiniz bu şekilde daha kolay ve parçalanmadan çıkacaktır. Daha sonra açıp kekinizi çıkartabilirsiniz. Ardından dilimleyerek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun…pandispanya kek nasıl yapılır

 

 

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here