Bugün sizlere misafirleriniz için hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz kolay kek tarifi anlatacağım. Kek tarifleri birbirine benzer, fakat içerisine koyacağınız kuru yemiş ve meyvelerle kekinizi farklı tatlarda hazırlayabilirsiniz.

Kolay Kek Tarifi Malzemeleri

  • 4 tane yumurta
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı kakao

Kolay Kek Tarifi Yapılışı

İlk olarak fırınımızı biz hamuru hazırlayana kadar ısınması için 180 dereceye getiriyoruz.
4 yumurtamızı derin bir kaba kırıp içerisine 2 su bardağı şekeri ilave edip çırpıyoruz. Karışım köpük köpük olana kadar çırptıktan sonra 1 çay bardağı sıvı yağını ve 1 su bardağı sütü ilave edip 1-2 dakika kadar tekrar çırpıyoruz. Dikkat etmemiz gereken kolay kekin daha iyi kabarması için önce sıvı malzemelerimizi karıştırıyoruz. Daha sonra unu ve kakaoyu eleyerek karışımın içerisine dahil edip karıştırıyoruz. Karıştırırken bir yandan kabartma tozunu ve vanilyayı ekliyoruz.

Karışım kıvama gelene kadar, tüm malzemelerimiz bir biriyle karışana kadar karıştırdıktan sonra kullanacağımız keke kalıbımızı katı yağ ile yağlıyoruz. Özellikle sıvı yağ yerine katı yağ kullanmanızı tavsiye ediyorum. Katı yağ kekinizin kalıba yapışmadan çıkmasına yardımcı olacaktır.

Kalıbımız yağlandıktan sonra karışımı içerisine eşit bir şekilde döküp karışımı hazırlamadan önce 180 dereceye ayarladığımız fırınımıza koyup 40-45 dakika pişmesini bekliyoruz. Dikkat etmemiz gereken fırının kapağını ilk 25 dakika asla açmamak. 25 dakikadan sonra kürdan ile kekinizin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kekiniz piştikten hemen sonra fırından çıkartmayın kapalı fırında 3-5 dakika kadar içini çekmesi için bekletin. Fırından çıkarttıktan sonrada keki hemen kesmeyip veya kalıptan çıkartmayın.

Yaklaşık 30-40 dakika beklettiğimiz keki kalıbımızdan çıkartıp bir çay eşliğinde servis edebilirsiniz. (Kalıptan çıkarmak için geniş bir tabağı kalıbın üst kısmına yerleştirip kalıbı ters çevirebilirsiniz.)

Anlatmış olduğumuz Oktay Usta kolay kek tarifini sevdiklerinize ve misafirlerinize yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here