kıymalı ekmek kızartması

İnsan her gün aynı kahvaltılıkları tüketmekten sıkılıyor. Bazen de alternatif bir şeyler arıyor. İşte size kahvaltıda yiyebileceğiniz, hazırlaması kolay ve aynı zamanda protein içeren bir yiyecek; kıymalı ekmek. Eğer kalorisi az olsun derseniz fırında pişirmelisiniz. Fakat benim kiloyla problemim yok derseniz ve daha kolay olsun derseniz tavada da kızartabilirsiniz. Ben tavada kızarttım.

Malzemeler:

  • Ekmek dilimleri
  • 250 gr. kıyma (Miktarı kişi sayısına göre arttırıp azaltabilirsiniz.)
  • 1 yumurta
  • 5-6 dal maydanoz
  • Tuz
  • Karabiber

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı:

Ekmek olarak Besaş tipi içi yoğun içli ekmek tercih ederseniz iyi olur. Köy ekmeği de kullanabilirsiniz. Bu arada yumurtayı niye kullanıyoruz diye merak edebilirsiniz. Yumurta kullanmazsanız kıymayı ekmeklere tutturmak zor oluyor ve kıyma pişince büzüşüp ekmeğin ortasında kalıyor sadece. Yumurta kullanırsanız hem kıyma harcı ekmeğe daha iyi yaışır hem de kıymada ekmeğin ortasına toplanma olmaz.

Ekmekler kesme tahtasında dilimleyelim.

Bir kaba kıymayı koyalım. İçine yumurta kıralım.

Maydanozları yıkayıp küçük küçük doğrayalım ve ekleyelim.

Damak tadımıza göre tuz ve karabiberi de ekledikten sonra karıştıralım.

Hazırladığımız harcı ekmeklerin üzerine paylaştırarak çatal yardımıyla üzerlerine bastırarak sürelim.

Hazırladığımız kıymalı ekmeleri tavaya dizerek 180 derece (ızgara modunda) önceden ısıtılmış fırında kıymalar pişinceye kadar kızartalım. Veya benim yaptığım gibi teflon tafanın dibini örtecek kadar sıvı yağ koyun kızdıktan sonra ekmeklerin sadece kıymalı yüzlerini kızartarak servis tabağına alın. Yanına salata ve yeşillik koyarak servis edebilirsiniz.

Fırında yapacaksanız üzerine kaşar da rendeleyebilirsiniz. Daha lezzetli oluyor.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here