krep tarifi

Krep hamuru ne kadar sıvı olursa hamur tavada daha kolay yayılır ve yapacağınız krepler de daha ince olur. Krepin zorluğu hamuru tavaya dökünce hemen katılaşıp pişmeden inceltip yaydırmakta. Dereotlu krepleri yaptıktan sonra üçgen şekillerde keserek servis edebileceğiniz gibi arasına zeytin, peynir, domates, salatalık, yeşillik vb. şeyler koyup rulo yaptıktan sonra dilimleyerek de servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 çay bardağı un
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı süt
 • 2.5 bardağı su
 • 3-4 fiske tuz
 • 3-4 dal dereotukrep nasıl yapılır

Dereotlu Krep Tarifinin Yapılışı:

 1. Önce yumurtaları karıştırma kabına koyup homojen olana kadar çırpalım.
 2. Ardından dereotu hariç tüm malzemeleri ekleyerek mikserle çırpabilirsiniz.
 3. Tuzuna mutlaka bakalım. Az geldiyse damak tadınıza göre artırın. Çiğ hamurda un da biraz acılık katacağı için tuzun oranı tam iyi anlaşılmayabilir. Bir krepi pişirdikten sonra tadına tekrar bakıp o şekilde daha iyi anlayabilirsiniz.
 4. Dereotlarını yıkayarak kalın saplarını ayıklayalım.Küçük küçük doğrayalım.
 5. En son dereotlarını ekleyip hamurun içine dağılmalarını sağlayın.
 6. Büyük boy teflon tavayı  sıvı yağ ile yağlayın. Biraz yağ şişesinden döktükten sonra peçeteyle her yere yayılmasını sağlayabilirsiniz.
 7. Tava ısındıktan sonra hamurdan bir kepçe kaşığı alarak tavanın tam ortasına döküp kepçenin altıyla hızlı bir şekilde yuvarlak daireler çizerek yaydırın. Tavanın sıcaklığıyla hamurun pişip hemen katılaşmaması için bu yaydırma işlemini seri bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
 8. Pişen hamurun tersini çevirerek diğer yüzünü de pişirin. Ardından tabağa alın.
 9. İki-üç krepte bir sonra tavayı tekrar yağlayın.
 10. Pişirdiğiniz krepleri kesme tahtasına alıp üst üste koyarak ortadan ikiye kesin. Her yarım parçayı üçe bölün ve servis edin.krep nasıl yapılır

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here