Hazırlaması pratik yemek tariflerinden biridir Sigara Böreği. Aniden misafiriniz geldiğinde marketten hemen yufka ve lor alarak sarıp servis edebilirsiniz. Pek fazla yağlı sevmeyenler fırında sigara böreği tercih edebilirler. Sigara böreği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi yufkanın günlük ve taze olmasıdır. Ambalajlı yufkalar genelde bayat ve kalın oluyor. Süthanelerden alacağınız günlük yufkalar hem daha ince hem de daha lezzetli olacaktır. Diğer bir önemli nokta yağın tam olarak kızmasını beklemektir. Börekleri yağ iyice kavrulmadan pişirmeye başlarsanız normalden daha fazla yağ çekecek ve böreğin iç katlarına kadar işleyecektir. Bir diğer önemli nokta da sigara börekleri kızardıktan sonra alacağınız tabağa mutlaka peçete serin ki fazla yağını alsın. Bu şekilde sigara börekleri daha az yağlı olacağı gibi yumuşamayacak ve daha çıtır kalacaktır.

Bu tarifimizde lor ve maydanoz kullanacağız. Maydanoz sevmeyenler sadece lor ile yapabilir. Lorunuzun tuzunu kontrol etmeyi unutmayın. bazıları tuzsuz oluyor ve tuz atmadan böreği sardığınızda tadı pek de lezzetli olmuyor. Böreğe sonradan tuz da atılmıyor tabi… Bu nedenle önce tuzuna bakın. Eksikse damak tadınıza göre tuz ekleyin.

Sigara öreğini kıyma, çeşitli sebze ve patatesle de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 adet yufka
  • lor peyniri
  • maydanoz (isteğe bağlı)

Kızartmak için;

  • Sıvıyağ

Sigara Böreği Nasıl Yapılır ?

Tezgahın üzerine hamur açma tahtanızı koyun, yoksa gazete de serebilirsiniz.

Küçük bir kaseye su koyun. Sardığımı sigara böreklerinin ucunu yapıştırmak için kullanacağız. Böylece kızartırken açılmayacaktır.

Yufkalarınızı üst üste koyun.

Önce dörde bölün.

Böldüğünüz  her parçayı da 3 eşit parçaya bölün.

Yukarıda bahsettiğim gibi lorunuzun tuzuna bakın. Tuzsuzsa bir kaseye koyup tuz ekleyerek karıştırın. Maydanozlu yapacaksanız yine damak zevkinize göre miktarını belirleyip küçük küçük doğrayın. Lora ekleyerek karıştırın.

Üçgen şeklindeki parçanın geniş tarafı size doğru gelecek şekilde yerleştirin.

Lordan kaşıkla alarak uzunlamasıya koyun, kenarları içe kıvırın ve yufkayı sıkıca sarın. ucunu kasedeki suya sokarak böreğe yapıştırın ve tabağa alın.

Bütün parçaları bir bir bu şekilde sarın ve tabağa yığın.

Tüm börekler hazır olunca tavaya iki parmak kadar sıvı yağ ekleyin ve iyice kızıncaya kadar bekleyin.

Yağ kızınca börekleri tava aldığı kadar içine atıp orta ateşte altın sarısı olana kadar kızartın ve servis tabağına alın.

 

 

 

Yorumlar