sigara böreği nasıl yapılır

Maydanozlu Sigara Böreği İçin Malzemeler:

  • 4 adet yufka
  • 400 gram kaşar loru
  • Üçte bir demet maydanoz
  • Kızartmak için sıvı yağ
  • Sigara böreklerini yapıştırmak için su

Maydanozlu Sigara Böreği Nasıl Yapılır?

Yufkalarınızı günlük yufka satan yerlerden alırsanız daha yumuşak ve nazik sigara börekleriniz olur. Ayrıca kaşar lorunu da mandıralardan almanızı tavsiye ederim. Bazıları tuzlu bazıları tuzsuz oluyor. Maydanoz lor karışımını hazırlamadan önce lorun tuzuna bakın, ona göre ilave edin.

Maydanozlarımızı iyice yıkadıktan sonra sularının sarkması için kevgire koyalım. Suları sarktıktan sonra saplarının kalın olan kısımlarını kesip ayıralım. Diğer kısımlarını küçük küçük doğrayalım. Ardından bis tasın içine alalım ve lorumuzu da ekleyip karıştıralım. Yukarıda ifade etiiğim gibi önce tuzuna bakın. Eksikse ilave edin. Tuzsuz olunca bir şeye benzemiyor. Tabii diyette olanlar tuzsuz lor ile yapabilir.

Tezgaha yufkaların büyüklüğünde gazeteler serelim. Yufkaları üst üste paralel olarak gelecek şekilde gazetelerin üstüne koyalım ardından ortadan ikiye sonra yine tam ortadan 4 parça olacak şekilde keselim. Her parçayı da ortasından ikiye keselim. Yani 8’er parça dilimler elde etmiş olacağız.

Bir servis tabağı alalım. Üçgen parçaların geniş tarafı kendimize gelecek şekilde serelim. Geniş kısma mayda03nozlu loru dizi şeklinde kaşıkla koyalım. Ardından her iki yandan 1-2 cm kıvırıp içe kapatıp sıkıca dolayalım. En son kalan 2 cm’lik üçgen kısmı su dolu kaseye batırarak böreği yapıştıralım. Bu şekilde böreklerin kızarırken açılmamasını sağlıyoruz. Bu şekilde bütün sigara böreklerimizi saralım. Kızartma tavamıza böreklerin yarısına denk gelecek ölçüde göz kararıyla sıvı yağ koyalım ve kızdıralım. Pişirecek sıcaklığa gelip gelmediğini kontrol etmek için bir tane börek atalım. Birden kızartıp rengini hemen koyulaştırıp yakıyorsa altını biraz kısalım. Ardından tavanın aldığı kadar böreği yağa koyup kızartalım. Sonra diğer yüzlerini çevirerek pişenleri içine kağıt havlu veya peçete koyduğumuz tabağa alalım. Servis yaparken sigar böreklerini ortadan ikiye çapraz şekilde keserek koyabilirsiniz. Görsel açıdan hoş oluyor. Üzerine biraz daha maydanoz kıyıp süsleyebilirsiniz. İsteyenler maydanoz yerine fesleğen de kullanabilir. Hatta ben fesleğeni çok seven biri olarak mutlaka deneyin derim. Üzerine de biraz koyup süsleyin. Fesleğen hamur kızartmalarına ayrı bir lezzet katıyor. Afiyet olsun.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here