Hem geleneksel hem de modern tıbbın vazgeçilmez bitkilerinden biridir zencefil. En bilinen kullanımları soğuk algınlığı, mide bulantısı, öksürük problemi ve sindirim sorunu durumlarıdır. Ayrıca bir çok hastalığa karşı önlem niteliğinde bir bitki olup hastalıklar nüksettiğinde ise mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı adeta bir savaşçıdır.

zencefil neye iyi gelir

Zencefil Güneydoğu Asya, Malezya, Hindistan ve Karayipler gibi tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bir metre uzunluğa kadar ulaşabilen bu bitki taze, kurutulmuş veya toz haline getirilmiş olarak kullanılabilir. Yurdumuzda yetişme imkanı bulamayan bir bitki olduğu için yurt dışından ithal edilmektedir. Marketlerde ve pazarlarda taze olarak bulabilirsiniz. Taze zencefil kuru ve serin ortamlarda saklanmalıdır. Buzdolabında 2-3 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz. Zencefilin kökünden imal edilen baharat Hintlilerce yoğun olarak kullanılır.

Zencefil bitkisinin yapısında fellanfron, zingiberoli sineol sitrali, nişasta ve uçucu yağlar bulunur. Bu uçucu yağlar onun yüksek bir besin ve vitamin kaynağı olmasını sağlar. Bir tatlı kaşığı zencefil (5 gr.) yaklaşık olarak 5 kaloridir. Zencefilin glisemik endeksi ise oldukça düşüktür.

Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefilin Mideye Etkisi

  • Zencefilin en eski kullanımlarından biri mide sorunları üzerinedir; mide bulantısı, sindirim problemi, yol tutması…
  • Leventler(deniz askeri) üzerinde yapılan bir araştırmaya göre zencefilin mide bulantısı üzerindeki olumlu etkileri saptanmıştır. Seyahat sırasında vuku bulan mide tutmalarını giderecek ilaçların içeriğinde de zencefil bitkisi kullanılmaktadır.
  • Zencefil gıda emilimini arttırması sebebiyle sindirim sorunlarına da iyi gelen bir bitkidir. Bağırsak ve mide hareketlerini  arttırıp sindirime katkı sağlar. Ayrıca hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olur.

Zencefilin Grip ve Soğuk Algınlığına Etkisi

  • Asya kıtasında çok eskiden beri grip ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır. Günde iki kez parçalanmış olarak 2 yemek kaşığı taze zencefil gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Zencefil bir öksürük düşmanıdır. Mukuslara etki ederek rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Aynı zamanda iyi bir balgam sökücüdür.
  • Çeşitli hastalıklara karşı bir bağışıklık sistemini güçlendiren bir önlem gibidir.
  • Mineral ve vitamin içeriği hastalıklarla mücadelede etkili rol oynar.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here