elma sirkesi

Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olan elma sirkesi cilt için adeta bir iksirdir. İşte elma sirkesi ve bilinmeyen faydaları…

1. Saç Bakımı

Elma sirkesi zamanla soluklaşan saçları canlandırır. 1 bardak suya iki yemek kaşığı sirke ekleyin. Saçını şampuanladıktan sonra saçınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Saçınızın canlılık ve parlaklık kazandığını göreceksiniz.

elma-sirkesi-cit-bakimi

2. Cilt Bakımı

Elma sirkesinin cilde faydaları birçok kişi tarafından bilinir. Gözenekleri sıkılaştırarak cildi kirlerden arındırır. Elma sirkesini cildinize pamuk yardımıyla tonik gibi uygulayabilirsiniz. Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanımı da çok yaygındır. Aynı şekilde pamuk yardımıyla leke bulunan bölgelere sirke uygulayıp 20 dk beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

elma-sirkesi-koltuk-alti-kararmasi

3. Koltuk altı Bakımı

Banyodan çıkınca pamukla koltuk altınıza hafifçe uygularsanız antibakteriyel özelliği sayesinde kötü koku önleyici bir deodorant görevi görür.

astim-semptom

4. Ağız Kokusu

Yarım bardan suya bir kaşık sirke ekleyin ve sirkeli su ile gargara yapın. Kötü kokuya sebep olan bakterileri yok edecektir.

5. Ayak Bakımı

Bir lehene ılık su doldurun ve yarım bardak sirke ekleyin. Ayaklarınızı içinde 15 dakika kadar bekleyin. Ayaklarınızın yumuşadığını ve kötü kokulardan arındığını göreceksiniz.

yesil-cay-varis-tedavisi

6. Varis Problemi

Varis neredeyse tüm kadınların başında olan ağrılı bir durumdur. Pamuğu sirkeye batırarak varis olan bölgeye uygularsanız ağrısını alarak rahatlatır. Böylece tüm gün boyunca taşıdığınız vücut yüküne bağlı olarak oluşan varis ağrılarınız hafiflemiş olur.

7. Toksin

Banyo yaparken bir kova suya yarım bardak sirke ekleyip vücudunuzu bu suyla yıkarsanız, gün boyu biriken toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlamış olursunuz.

gunes-yanigi

8. Güneş Yanığı

Elma sirkesi güneş yanıklarına iyi gelir. Yanan yere pamukla uygulandığında o bölgeyi soğutur ve rahatlamasını sağlar. Fakat ciddi yanıklar için doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

stk66091cor

9.Uçuk

Dudağınızda uçuk çıktıysa sirke uygulayın. Elma sirkesi uçuğun daha çabuk kuruyarak iyileşmesini sağlar.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here