Yeşil çay gripten kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Siyah çayla aynı bitkinin yapraklarından üretilir. Fakat yeşil çay faydaları itibariyle fermente edilmediği için siyaha kıyasla daha etkilidir.

yesil-cay-zayiflatir-mi

Yeşil Çay Zayıflatır mı ?

İçerdiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını teşvik eder. Özellikle aşırı kilolu insanlarda etkisini gösterir. Fakat tek başına içilerek kilo verdirmesini beklemeyin. Diyet programlarıyla birlikte uygulanmalı. Ayrıca şunu unutmayın ki verdiğiniz kiloları geri almanızı da engellemez. Bu nedenle kontrolsüzce yemek yiyip yeşil çay içerek zayıflamayı beklemeyin. Hem düzenli bir diyet ve egzersiz programı uygulayıp hem de düzenli olarak yeşil çay tüketirseniz hızlı bir şekilde kilo verirsiniz.

yesil-cay

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın yan etkilerine değinmekte de fayda vardır.

Birincisi 1 su bardağı yeşil çayda yaklaşık olarak 1 bardak kahvenin yarısı kadar kafein vardır. Bu nedenle çarpıntısı olanlar yeşil çayı dikkatli tüketmelidir. Ayrıca uyuma saatine yakın içilirse uykunuzun kaçmasına sebep olabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemi için önerilmez.

Kan, kalp, tansiyon ve depresyon ilacı kullananlar için de önerilmemektedir.

yesil-cay-nasil-demlenir

Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Yeşil çay demleme direkt olarak kaynar suyun içine atılarak yapılmaz. Önce suyu kaynatın ardından ve 3-4 dakika soğumasını bekleyin.  1 bardak su için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay ekleyin. 2-3 dakika demlenmesini bekleyin. Tadının acı olmaması için daha fazla bekletmeyin.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli ?

Uzmanlar şekli sabah kahvaltısında 1, en fazla 2  bardak ve öğle yemeklerinden sonra 1’er bardak tüketilmesini önermektedir.

İşte yeşil çayın faydaları:
kilo-verme (2)

Kilo Verme

Yeşil çay metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Diyet programlarıyla birlikte uygulandığında kilo vermeyi hızlandırır.

yesil-cay-diyabet

Diyabet

Yeşil çay kan şekerinin yükselmesini yavaşlatır ve şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. İnsülin üretimini arttırır, yağ depolanmasını önler.
kalp-sagligi-yesil-cay

Kalp Rahatsızlığı

Yeşil çay ve kan basıncını düzenler. Aynı zamanda kalp krizlerinin ana nedeni olan pıhtı oluşumuna karşı korur.

kanser-yesil-cay

Kanser Riski

Yemek borusu kanseri riskini azaltır. Çevredeki sağlıklı dokulara zarar vermeden  kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.

kolesterol

Kolesterol

Kandaki kötü kolesterolü düşürür ve  iyi kolesterol oranını artırır.

alzheimer-parkinson-yesil-cay

Alzheimer ve Parkinson

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının ilerlemesini geciktirir. Fareler üzerinde yürütülen çalışmalar yeşil çayın hasarlı beyin hücrelerini restore ettiğini gösterdi.

yesil-cay-depresyon

Depresyon

Teanin doğal çay yapraklarında bulunan bir amino asittir. Bu amino asit  rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki sağlar.

cilt-yesil-cay

Cilt Bakımı

Gösterdiği antioksidan ve anti-inflamatuar faaliyetler sebebiyle kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin azalmasında etkilidir.

antibakteriyel-yesil-cay

Antiviral ve Antibakteriyel

Yapılan çalışmalarda yeşil çayın birçok hastalığın yayılmasını inhibe ettiği görülmüştür.

yag-yakici

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here