Avokado nedir ?

Avokado besin değeri yüksek olan; A,C,E vitaminleri içeren, kabuğu yeşil, yenilebilen kısımları ise beyaz olan çekirdekli bir meyvedir. Ana vatanı Guetemala ve Meksika olmakla birlikte Türkiye’de güney kıyılarda yetiştirilir. Meyvedir fakat daha çok sebze gibi kullanılır. Başlangıç yemekleri ve salatalarda sıkça yer verilir. Omlet, çorba ve makarna soslarında görebilirsiniz. Tatlı olarak puding ve sorbelerde de kullanılır.

Avokado Faydaları

Avokado faydaları itibariyle en başta bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile ön plana çıkar. Kalorisi yüksek olan sağlıklı bir meyvedir. Tok tutar. Ayrıca kabızlığa karşı da etkili bir meyvedir. Avokadoda bulunan doymamış yağ asitleri kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. Bu açıdan kalp ve damar hastalıkları için doğal bir ilaç niteliğindedir. Avokado yararları arasında toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak da vardır. Yaşlanma karşıtı bir iksirdir. Cilde parlaklık verir. Göz sağlığını korur. Kan şekerini düzenler. Felç riskini azaltır. İçeriğinde bulunan oleik asit sayesinde meme kanserini önler. Besin emilimini arttırır. Kötü nefesi giderir.

İçeriğinde bulunan vitamin, protein ve mineraller sebebiyle özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için çok gerekli bir besindir.

avokado-hamile

 

Avokado Nasıl Yenir ?

Avokadoyu yiyebilmek için olgunlaşmış olması gerekir. Olgunlaşan avokado yumuşar. Olgunlaşmamışsa serttir ve tadı da acıdır. Açık yeşil bir avokadoyu 3-4 gün boyunca oda sıcaklığında bekletirseniz olgunlaşır ve yumuşar. Böylece yiyebilirsiniz.

avokado-nasil-yenir-1

Avokadoyu uzunlamasına ortadan ikiye keserek ortasındaki sert kahverengi çekirdeği çıkarın ve ardından bir kaşık yardımıyla içini kabuğundan sıyırarak çıkarın. Avokadoları soyduktan sonra kararmalarını engellemek için limonlu suda bekletin.

avokado-nasil-yenir

Ardından ince ince dilimleyerek tüketebilirsiniz.

avokado-nasil-yenir-2

Üzerine tuz, kırmızı veya karabiber ekleyerek üstüne de limon ve zeytinyağı dökerek avokado salatası şeklinde de tüketebilirsiniz.

avokado-salatasi

Avokado kaç kalori ?

100 gr. avokadoda yaklaşık olarak 160-170 kalori vardır.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here