Narın Faydaları ile ilgili oldukça az şey biliyoruz. Halbuki, narın insan sağlığına olan yararları saymakla bitmez. Çekirdeklerinden, tanelerine, kabuğundan suyuna kadar çoğu hastalığa deva olan nar, bunun yanı sıra vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi güvenliğini sağlamaktadır.
Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kolesterol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerini yok ederken, kalp sağlığının korunmasında da yardım eder.
C, B1 ve B2 vitaminleri yanı sıra zengin potasyum içeren ve aşağı yukarı bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim’de geçtiği için, toplum arasında ‘Cennet Meyvesi’ şeklinde de adlandırılan narı günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.

Narın Sağlığa Faydaları

Mucizevi şifa kaynağı olan narın içi ve dışı insan sağlığına olağanüstü yararlıdır. Kabuğu cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korunmamızı sağlar, narın suyu çoğu hastalığa şifadır, nar mideyi temizler, ülsere iyi gelir, öksürüğe iyi gelir, akciğerinize güç katar, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarını giderir. Narın şifasından maksimum derecede yararlanabilmek için nar taze iken yenmeli ve suyu taze olmamalıdır.
Narın önemli özelliklerinden biri de, genel anlamda vücutta bulunan damar sitemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Özellikle damar tıkanıklığının sebebi olan ACE enzimini engeller.
Bütün bu özelliklerinden kaynaklı, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken narın diğer bir yararı da damar sertliklerini gidermesi, tansiyon düşürücü, kan yapıcı ve tansiyon düşürücü özelliklere sahip olmasıdır.
Genel anlamda sağlığa yararı olan nar, son günlerde bilhassa prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

kalp-ve-damarlara-faydasi

Narın Kalp ve Damarlara Faydası

Narın içerisinde bulunan polifenol ve antociyanin isimli maddeleri E vitamininden 20 kat daha çok güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik görevi gördüğünden kaynaklı kalp ve damarlarda bulunan zararlı maddeleri temizler, mikropları öldürür. Her gün sıkılmış bir bardak nar suyu kalp ve damarlara iyi gelir.

 

Nar Prostat Kanserini Engeller

Nar bilhassa prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel araştırma sonucu narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bununla beraber prostat kanseri tedavisi için yapılan çalışmalarda narın kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı ortaya konulmuştur. Bu yüzden bilhassa derli toplu olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmektedir.

gribal-enfeksiyonlara-faydalari

Gribal Enfeksiyonlara Faydaları

Narın içerdiği antioksidanlar gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir. Bununla beraber bakteriler tarafından kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı bilhassa nar suyunun önemli oranda koruyucu etkisi vardır. Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı daha önceden tüketilmesinde yarar vardır. Çünkü narın içerdiği C vitamini bedenin soğuk algınlığına karşı direncini arttırır.

İshale Faydaları

Narın içerisinde ve taneleri arasında bir damar durumunda bulunan beyaz tabaka mideye iyi gelir ve güçlendirir. Aynı biçimde kabukları da ishale karşı etkilidir. Nar kabuğu kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Narın kabuğuyla yapılan bu karışım ishali keser.
Mideye Faydaları: Yukarıda açıkladığımız gibi, narın içerisinde bulunan beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar. Bunun yanısıra derli toplu olarak ekşi nar pekmezi balla karıştırılarak yenildiğinde mide iltihabına iyi gelir. Fakat bu karışım aç karınla alınmalıdır. Yemekten sonra bir tane nar yemek alınan gıdaların hazmını basitlaştırır. Midede meydana gelen değişikliklerden kaynaklı oluşan kusma ya da kusma hissine karşı ekşi nar iyi gelir.

 

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here