Kefir nedir ?

Kefir probiyotik bir süt ürünü olmakla birlikte Kafkasya kökenlidir. Sütün mayalanması ile elde edilen fermante bir içecektir. Tadı ise sodalı ayrana benzer. Boza kıvamındadır. Çok eski zamanlardan beri yapılagelen kefir, Kafkasya’da yaşayan insanların sağlıklı ve bir o kadar da uzun yaşamlarının formülü olarak addediliyor. Adeta bir gençlik iksiri! Öyle ki ünü Avrupa’ya bile ulaşmış. Etrafınızda

Where can i find kefir ?” diye dolaşan yabancıları görebilirsiniz:)

Kefirin yoğurttan daha güçlü bir probiyotik kaynağı olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde sağlık üzerine faydası vardır.

Besin değeri yüksektir. B12 ile B grubu vitaminleri,kalsiyum, folat ve K2 içermektedir.

Güçlü bir biotin kaynağıdır.

Bağışıklığı güçlendirir.

İshal ve kabızlığı önler.

Sindirim sistemi için çok yararlıdır. Yararlı mikroorganizmalar, mineraller, protein ve vitaminler içerir.

Antibakteriyel ve antioksidandır. Tam bir kalın bağırsak dostudur.

İştahsızlığa ve uykusuzluğa karşı etkilidir.

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Bronşit ile safra kesesi rahatsızlıklarında da etkilidir.

Karaciğer ve böbrek için faydalıdır.

Egzamaya iyi gelir.

***Ayrıca kefirin tok tutma özelliği de vardır. Diyet öğünlerinde ilave olarak önerilir.

how-can-i-find-kefir

 

Kefir Nasıl Mayalanır ?

Kefir mayası ile mayalanarak yapılır. Kefir mayalama da aynı yoğurt mayalamak gibidir. Süte kefir taneleri atılır. Tanelerin kalitesi önemlidir. Ziraat fakültelerinden temin edebilirsiniz. Bu şekilde evde kefir yapımı marketten hazır alınanlara göre daha yararlıdır. Evde yapılan ve katkı maddesi içermeyen kefirin içinde daha çok yararlı bakteri bulunur.

Kefir mayalama sırasında oluşan karbonmonoksitten dolayı köpürür. Ferahlık veren bir içecektir. İlk başta keçi sütünden yapılırken daha sonra inek ve koyun sütünden de yapılarak gittikçe yaygınlaşmıştır ve dünyaya yayılmıştır. Şu an Avrupa, Amerika ve Japonya’da da üretimi yapılmaktadır.

kefir-nasil-mayalanir

Kefir Nasıl Yapılır ?

Evde kefir yapımı aynı yoğurt mayalamaya benzer. Herhangi bir zorluğu yoktur. Maya olarak kefir taneleri kullanılır. Tanelerin renkleri beyaz-sarı arasında değişir. Karnabahara benzer. Süte koyunca şişer, erimez. Bu nedenle tekrar tekrar mayalamak için kullanılabilir.

Kefir Yapımı İçin Gereken Malzemeler :

  • 1 litre süt (Taze keçi sütü, yoksa çiğ veya pastörize süt de olabilir)
  • 50 gram kefir mayası
  • Cam kavanoz
  • Derin Süzgeç

Öncelikle sütümüzü kaynatıyoruz ve sonrasında ılıması için bırakıyoruz. Üzerinde biriken kaymak tabakasını kaşıkla sıyırarak alıyoruz. Ardından sütümüzü kavanoza boşaltıyoruz. (1 litrelik kavanozunuz yoksa birden fazla kavanoza paylaştırıp mayayı da eşit miktarlarda bölerek ilave edebilirsiniz.)

Süt 25-30 derece kadar bir ılıklığa geldiğinde mayamızı koyuyoruz. Kavanozun ağzını temiz bir bezle kapatıyoruz. Bezin dokusu süt hava alacak şekilde olmalı. Seyrek dokulu bir bez kullanalım. Yazın yaparken kavanozun etrafını sarmaya gerek yoktur. Fakat kışın yapıyorsanız kavanozun etrafını bezle sararak ısısını muhafaza etmesini sağlayın.

20 saat civarında sütün pıhtılaşmasını bekliyoruz. Süt pıhtılaştıktan sonra bir gece de buz dolabında bekletiyoruz.

Beklettikten sonra süzgeçten geçirerek süzüyoruz. Kefirimiz içmeye hazırdır.

kefir-yapimi

2-3 gün buzdolabında bekletebilirsiniz. Kefirin içinde %1 oranında süt asidi ve % 0.5-2.0 kadar da etil alkol bulunmaktadır. Bekledikçe alkol oranı artar. Bu nedenle 2-3 gün içinde tüketmekte fayda vardır.

kefir-mayalama

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here