Bugün sizlere bebeklerin 1 yaşına kadar olan sürede olması gereken uyku düzeninden bahsedeceğiz.

Bir bebek doğduktan sonra ilk üç aç biyoritmi yakalayamaz. Yani gece mi gündüz mü olduğunun farkında değildir. Bu nedenle düzenli bir uykudan söz edemeyiz. Bazı bebekler geceden daha çok gündüzleri uyur. Uykusunu gündüz vakti almış olduğu için gece de sık sık uyanır. Ebeveynler nöbetleşe ilgilenir. Fakat yükün büyük bir kısmı annededir. Bebeği sık sık emzirmesi gerekir. Anneler o gece uyanmalarını çok iyi bilirler:)

Bu durum bebek 3 aylık olana kadar devam etmektedir.

3 – 6 Aylık Bebek Uyku Düzeni

3 aylık bir bebek geceleri sık sık uyanıyorsa ve ısrarla uyumama eğilimindeyse doktora başvurularak bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır. Normal durumda bir bebeğin karnı toksa ve sindirim problemi yaşamıyorsa uyuması beklenir. Aksi taktirde bir bağırsak veya idrar yolu enfeksiyonu olması ihtimaline karşı doktora gösterilmelidir.

6 – 9 Aylık Bebek Uyku Düzeni

6 aylık bir bebek bu dönemde kendi odasında uyumaya alışmış olmalıdır. Bu alışkanlığı edinmemiş bir bebek 4-5 yaşına gelene kadar anne veya babasıyla uyumak isteyecektir. Peki bir bebeğin kendi odasında uyuma alışkanlığı kazanması nasıl mümkün olacak? Bu konuda ilk bilmeniz gereken eğer karnı toksa, susuzluğu giderilmişse ve altı temizse, her ağladığında müdahale etmek doğru bir davranış değildir.  Gerekirse bir süre ağlamalıdır. Tepki vermediğiniz taktirde her uykusu kaçtığında kucağa alınmayacağını anlayacak ve tekrar uykuya dalması gerektiğini öğrenecektir.

9 – 12 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Bebekler bu dönemde yatakta bek fazla yatmak istemez. Yatırır yatırmaz, kaldırmanız için ağlama krizine girebilirler. Bebekler bu dönemde terk edilme korkusundan kaynaklı olarak devamlı ilgi görmek isterler. Ayrıca bu dönemde rüya görmeye başladıklarından uykuya dalmakta zorluk çekerler. Görükleri rüyalardan etkilenebilirler. Bu nedenle çoğunlukla anne babanın arasına yatmak isterler. Ayrıca bebeklerin diş çıkarma dönemi olduğundan ağrı duyarlar ve huzursuz, ağlamalı bir dönem olabilir. Fakat uyku düzeni olarak baktığımızda ilk aylarda kendi odasında yatmaya alıştırdığınız taktirde bu dönem de daha sorunsuz bir şekilde geçer. Burada temel çözüm daha önce de bahsettiğimiz gibi, bebeğiniz her ağladığında, karnı toksa, susuzluğu giderilmişse ve altı temizse hemen müdahale etmeyin.

Yorumlar