çoban salata nasıl yapılır

Ben bu tarifte çeri domates kullandım. Kış olunca normal domateslerin tadı tuzu pek olmuyor. Bu nedenle kışın çoban salata yapacaksam çeri domates tercih ediyorum. Normal domates kullanacaksanız tercihe göre 1-2 domates kullanılabilir. Aslında bu salatadaki malzemeler serbest kullanıma çok müsait. İstediğiniz gibi arttırıp azaltabilirsiniz. Ben en çok yeşil soğan kullanıyorum. Kışın domatesi tat verecek kadar kullanıyorum. Yazın biraz daha doğaldır diye düşünerek arttırıyorum. Hele de bahçe domatesi varsa bol bol koyuyorum. Bahçe domatesinin tadı ayrı lezzet katıyor. Salatanın sosu için bazen sirke-limon ikilisi yerine nar ekşisi limon kullanıyorum bazense sadece limon. Biraz evdeki malzemeye göre yönlendiriyorum. Nasıl seviyorsanız öyle yapabilirsiniz.

Çoban salata ızgara yemeklerinin yanına çok yakışıyor. Et, tavuk be balığa ayrı bir lezzet katıyor. Sulu yemeklerin yanına da yapabilirsiniz. İçki sofraları için de iyi meze oluyor.

Çoban Salata Malzemeleri:

  • 5-6 çeri domates
  • 8-10 dal maydanoz
  • 3 küçük salatalık
  • 4 yeşil soğan
  • 1 limon
  • 4-5 kaşık üzüm sirkesi
  • 4-5 kaşık zeytinyağı

Çoban Salata Yapılışı:

Tüm malzemelerimizi güzelce yıkayarak sularının sarkması için kevgire koyalım. Suları sarktıktan sonra yeşil soğanlarımızı kare kare olacak şekilde doğrayalım. Ardından salatalıklarımızı küp küp doğrayalım. Daha sonra domatesleri aynı şekilde doğrayalım. En son biberleri küçük küçük doğradıktan sonra maydanozları da yine küçük küçük doğrayalım.çoban salata malzemeleri

Daha sonra limonu sıkalım. Üzerine zeytinyağı ve sirkeyi ekleyelim. Resimdeki gibi Aynı kaba koyup karıştırıyoruz yani üçünü.salata sosu

Doğradığımız tüm malzemelerin üzerini damak zevkimize göre tuzlayalım. Ardından sosu yavaş yavaş dökerek malzemeler üzerinde gezdirelim. Aynı yere sabit olarak dökmeyin. Bu şekilde hem tuzlar erimiş oluyor. Hem de sosu dağıtmak için salatayı daha az karıştırmış oluyorsunuz. Böylece malzemeler ezilmiyor ve canlı canlı duruyorlar. çoban salata nasıl yapılırSalatayı çok karıştırmaktan her zaman kaçının Bu malzemelerinizin pörsümesine birbirlerine yapışıp uzun süre beklemiş görünümü kazanmasına sebep olacaktır. Ben bu yüzden karıştırma kabı bile kullanmıyorum. Paşabahçe’nin elips yayvan tabağını kullanıyorum. Sebzeleri kesip içine yığıveriyorum. Hafif yayıp tuzunu sosunu dağıtarak koyduktan sonra dört tarafından kaşıkla nazikçe harmanlıyorum. Çoban salatanızın üzerini siyah zeytin veya beyaz peynirle süsleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here