Çılbır yemesi hoş Türk mezelerinden biridir. Yoğurtlu yumurta olarak da duymuş olabilirsiniz. Tahmin edersiniz ki bir Türk yemeği… Yoğurt ile yapılmasından belli:) Akşam yemeklerinin yanında salata niyetine servis edebileceğiniz gibi, meze sofraları için de hazırlayabilirsiniz. Yumurtaya alerjisi olmayanlar bu tadı çok beğenecek.

Aslında birçok kişi mutlaka tadına bakmıştır. Ama ismini çılbır olarak değil de yoğurtlu yumurta diye duymuştur.  E hep yemekle olmaz. Biraz da işi ele alma vakti. Haydı mutfağa:)

Çılbır Malzemeleri:

  • 3 yumurta
  • 1 litre su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı sirke
  • 1 kase yoğurt (büyük)

Üzerine;

  • 3 y. kaşığı zeytinyağı
  • Yarım çay kaşığı pul biber
  • Nane

Çılbır Yapılışı

Orta boy tencereye 1 lt. su koyalım. Suya tuz ile sirkeyi ekleyelim. Suyu kaynatalım.

Bu sırada yoğurt sosumuzu hazırlayalım. Büyük bir kase yoğurda biraz tuz ekleyerek karıştıralım.

Tercihe göre içine bir diş kıyılmış sarımsak ilave edebilirsiniz. Ayrıca nane sevenler ondan da ekleyebilir. Hoş bir tadı oluyor. Ben enelde ekliyorum.

Yoğurdumuzu pürüzsüz olana kadar çırpalım.

Ve biraz derin bir tabağa koyalım ve yaydıralım.

Suyumuz kaynadıktan sonra ocağın altını kısalım. Bir yumurta alalım ve alçak mesafeden yumurtayı suyun içine kıralım. Çok yukarıdan kırarsanız sıcak su üstünüze saçılabilir ve yakıcı olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve suyun hemen üzerinde kırmaya özen gösterin.

Yumurtayı hiç karıştırmadan kırdığımız şekliyle 3 dk kadar haşlıyoruz. Yumurtanın beyazı tam pişmiş olacak fakat sarısı rafadan olmalı.

Haşlandıktan sonra delikli kepçe ile yumurtayı sudan alalım. Ve yoğurdumuzun üzerine yerleştirelim.

Diğer yumurtaları da aynı şekilde sıcak suyun içine kırarak kaynatalım. Ve çıkararak yoğurdun üzerine koyalım.

Bir tavanın içine zeytin yağını ve yarım çay kaşığı pul biberi koyalım ve tavayı arada oynatıp çevirerek kızdıralım. İsteyen toz biber de kullanabilir. Kızdırdığımız yağı yoğurtlu yumurtalarımızın üzerine dökelim. İsterseniz yumurtanın sarılarını çatalla dağıtarak yoğurda yayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

İyi bir Yoğurtlu Yumurta (Çılbır) Nasıl Olmalıdır?

İyi bir yoğurtlu yumurtanın akları az pişmiş sarısı ise rafadan olmalı. Yoğurt ne kadar kıvamlı olursa o kadar lezzetli olur.

Yorumlar