1. Erkeklerin %37’sinin öpüşme anında gözlerini açık tuttuğunu buna karşılık ise kadınların %97’sinin gözlerini kapattığını biliyor muydunuz?

Sanıyorum ki öpüşme konusunda kadınlar erkeklere göre daha tutkulu. Kadınlar öpüşürken gözlerini kapatarak kendini tamamen veriyor ve o anın tadını çıkarıyorlar. Erkeklerden de öpüşmek konusunda bunu yapmayanlar yok değil ama istatistikler ortada… Erkekler biraz daha düz yaklaşıyor öpüşme konusuna. Kadınlar ise daha hassas ve duyarlı; öpüşme oyunları yapmayı da bir o kadar severler.

opusme-teknikleri

2. Bir dakika boyunca aralıksız olarak öpüştüğünüzde 26 kalori yaktığınızı biliyor muydunuz?

Yani bunu bir spor olarak görecek olursak öpüşme teknikleri uygulamak da serbest olmalı öyle değil mi? Genellikle zararlı olan şeylerin tadı güzeldir. Sağlıklı şeyler ise hep vasattır. Ama bu hipotezi burada yıkıyoruz. Güzel olan bir şey aynı zamanda kalori vermemizi sağlıyor!

araliksiz-opusmek

 

3. Öpüşme esnasında vücudumuzdaki tüm kaslarımızın çalıştığını biliyor muydunuz?

Bu kısmı okuduğunuzda “O zaman spor yapmak yerine öpüşelim!” dediğinizi duyar gibiyim. Öpüşme de bir spor tabi ama siz yine de rutin egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

opusme-gercekleri

 

4. Sahip olduğunuz saç rengi ile aynı saç rengine sahip biriyle öpüşmenin daha tutkulu olduğunu biliyor muydunuz?

Araştırmaların yalancısıyız. Öyleymiş… Belki de adaptasyonla ilgilidir, kim bilir… Haa ama esmersinizdir: “Ben sarışın seviyorum” dersiniz; Sarışınsınızdır: “Ben esmer seviyorum” dersiniz o size kalmış.

5. Yanaktan öpme de dahil yaşamımız boyunca 25,000 defadan fazla öpüştüğümüzü biliyor muydunuz?

“Oha!” dediğinizi duydum. Gerçekten de “Oha!” Farkında olmadan ne kadar da çok öpüşüyormuşuz. Aslında tüm eylemlerimiz öpüşme gibi böyle istatistiğe vurulsa kim bilir daha ne kadar şaşıracağımız sayılar duyacağız. İlk öpüşme sonrasında ikinci öpüşme diye sayarken bir bakmışsınız 25.000!

6. Etraf ne kadar karanlık olursa olsun öpüşme sırasında beynimizdeki nöronların partnerimizin dudaklarının yerini belirleyebildiğini biliyor muydunuz?

Bu da öpüşmenin bilimsel yönü olsa gerek… Derler ya; “Seni beynime kazıdım.” İşte burada bahsi geçen tam olarak bu…

7. Öpüşmenin vücutta ağrı kesici etkisi yaratttığını biliyor muydunuz?

Öpücük acının azaltılmasında morfinin 10 katı kadar kadar etkili olabilmektedir. “Öpeyim de geçsin” sözü aklınıza geldi mi? Anneler bu işi biliyor! Annelerin yeri gerçekten doldurulamaz.

misir-opusme

8. Eski Mısır’da öpüşme için dudakların değil de burunların kullanıldığını biliyor muydunuz?

Ne kadar garip adet varsa şu Eski Mısırlılardan çıkma doğrusu… Aslında öpüşme esnasında burunların birbirine sürtülmesi de anlık bir his alışverişi. Öpüşürken mutlaka bir ara duraksayıp burunlarınızı da birbirine sürterek öpüştürdüğünüz olmuştur. Nitekim filmlerdeki öpüşme sahneleri hep böyle burun sürtüşmeli bir an barındırır. Oradan da aşinayız.

opusme-hakkinda-gercekler

 

9. Öpüşmenin gözlere ve cilde canlılık kazandırdığını biliyor muydunuz?

Öpüşmek ciltteki kan akışını arttırırmış ve tabi böylece öpüşen kişilerin yüzleri daha bir canlı, gözleri de daha parlak olurmuş. Öyleyse öpüşmekte hayat var!

bebekleri-opmek

10. Bebekken öpüşen kişilerin ilerki yaşlarında daha sevgi dolu ve cana yakın olduğunu biliyor muydunuz?

Nasıl olmaz! Annesinin sevgiyle öptüğü bir bebek beslenmeden sonra en temel ikinci gıdasını almış demektir. Sevgi de paylaşıldıkça çoğalır öyle değil mi? Annenin dudaklarından akan sevgi bebekte birikir büyüdükçe yığılır, insanlara yayılır.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here