pilav tarifi

arpa şehriyeli pilav tarifiBen pilavda arpa şehriye kullanmayı seviyorum. Arpa şehriyeleri kavururken etrafa güzel bir koku yayılıyor ya ona bayılıyorum işte. Bu güzel koku pilavın içine de işliyor ve ayrı bir lezzet katıyor. Bu nedenle sade pilav yapmaktansa şehriyeli yapmayı tercih ediyorum. İlk defa pilav yapanların sıkça sorduğu sorulardan biri de: “Pilava sıcak su mu soğuk su mu konur?” oluyor. Sıcak su konduğunu da en başta belirteyim ilk defa yapacak arkadaşlar için.

Pilav Tarifi İçin Malzemeler:

  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • Yarım bardak arpa şehriye
  • 3 bardaktan biraz fazla su
  • Sıvı yağ
  • Tereyağ

Pilav Nasıl Yapılır?

Evde su ısıtıcısı yoksa pilava başlamadan suyu kayması için tencereye koyalım ve kaynatalım. Su ısıtıcı varsa zaten hemen olacağı için şehriye ve pirinçleri kavururken de koyabilirsiniz.

Pirinçlerimizi kevgire alarak temiz su akana kadar yıkıyoruz. Şehriyeleri de yıkadıktan sonra tencereye biraz sıvı yağ koyup tereyağını da koyduktan sonra eritip kızdıralım.

Ardından şehriyeleri koyup kavurmaya başlayalım. Burada şehriyelerden yayılan o güzel koku pilava ayrı bir tat verecek. Renkleri koyulaştığında pirinçleri de ekleyip biraz daha kavuruyoruz.

Pirinçlerimiz kavrulduktan sonra sıcak suyumuzu döküyoruz. Ardından damak tadımıza göre tuzunu ekleyelim. Suyun tadına bakıp kontrol edelim. Şimdiden şehriyelerin suya harika bir tat verdiğini fark edeceksiniz. Bir iki damla limon suyu damlatabilirsiniz. Bu pirinçleriniz aha beyaz olmasını sağlar.

Daha sonra kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz.

Pilavımız piştikten sonra tencereyle kapak arasına bir kağıt havlu koyun. Bohçaya da sararak 15 dakika kadar demlendirin.

Sıcak servis ediniz. Afiyet olsun.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here