Fırında Patatesli Tavuk
Fırında Patatesli Tavuk

Fırında patatesli tavuk hazırlanışı pratik bir tarif. Fırın yemeği olmasına istinaden önce zor gibi görünebilir fakat hazırlaması 15 dakika sürüyor. Bu malzemelerle 3 kişilik bir yemek çıkıyor. Kişi sayısına göre kullandığınız malzemeyi çoğaltabilirsiniz.

Fırında Patatesli Tavuk İçin Malzemeler:

  • 10 parça tavuk(kanat ve but)
  • 1 büyük domates
  • 3 adet üç burun yeşil biber (Üç burun biberin adıdır. Bu biber daha güzel bir tat veriyor.)
  • 2 büyük patates
  • Kuru fesleğen
  • Karabiber
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • 1 buçuk su bardağı su
  • 2 diş sarımsak

Fırında Patatesli Tavuk Yapılışı:

Ben kullanacağım tavukları hazır soslu olarak satılanlarda aldım. İçinde kanat ve but bir arada satılanlardan. İsterseniz sade olarak da alabilirsiniz. Ve sonradan üzerine baharatlarla sos yapabilirsiniz. Veya bu şekilde sevmiyorsanız sade olarak kullanabilirsiniz.

Öncelikle kullanacağınız tepsini sıvı yağ ile yağlayın.

İki büyük patatesi önce güzelce yıkayın. Ardından soyun. ve dilim dilim kesin. Ben elma dilimi şeklinde kesmeyi tercih ettim. İsterseniz yuvarlak büyük dilimler de kesebilirsiniz. Fakat fazla ince ve kalın olmamasına dikkat edin ki kurumasın veya içi çiğ kalmasın.

But ve kanatları patateslerin aralarına yer açarak tepsiye yerleştirin.

Domatesleri yıkadıktan sonra yuvarlak yuvarlak keserek dağınık şekilde yerleştirin. Kabuklarını soymayın ki tavada dağılıp gitmesin.

Biberleri önce güzelce yıkayın ardından sapını ve içindeki pulları temizleyerek iki parmak kalınlığında keserek yine dağınık şekilde aralara yerleştirin.

2 diş sarımsağı ayıkladıktan sonra küçük küçük doğrayarak tavaya serpiştirin. Çoğu yemeğe asıl lezzetini katan sarımsaktır. Bazıları sarımsak sevmiyor olabilir fakat pişen yemekte zaten siz sarımsak tadı almıyorsunuz. Güzel bir aroma bırakıyor.

Tavaya bir buçuk su bardağı su ekleyin. Suya da hafiften tuz atabilirsiniz.

Tavadaki malzemeleri tuzlayın ve ardından üzerlerine karabiber gezdirin. Karabiber değirmeni varsa onla yaparsanız daha eşit şekilde dağılmış olur.

Son olarak patates ve domateslerin üzerine kuru fesleğen serpin.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik  fırında 35-40 dakika kadar pişirin. Fırınınızın performansına göre bu sürede değişiklikler olabilir. Zaten fırın camından tavukların kızarıp kızarmadığına göre piştiğini anlayabilirsiniz. Sona doğru gerekirse bir tane patates alarak patateslerin de pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yemek piştikten sonra yenebilecek sıcaklığa geldiğinde tabaklara alarak servis yapın.

Afiyet olsun…

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here