balik-fileto-nasil-yapilir

Balık Izgara Yapmanın Püf Noktaları

Balık ızgara çok lezzetli olmakla birlikte sağlık açısından da bir o kadar faydalıdır. Izgara balık sulu olduğundan yemesi çok keyiflidir. Kızartmaya benzemez. Balık pişirme yöntemi olarak, direk ısıya maruz kaldığında suyunu vermez. Bu açıdan balık yapmanın en iyi yöntemi kesinlikle ızgara usulüdür. Izgara balık yapmak hızlı ve kolaydır da… Zahmet pişirme öncesi aşamasındadır. Balığı temizlediniz mi gerisi kolay… Bir de nasıl servis ettiğiniz çok önemli tabi. Balık ızgara tabakta göze en hitap edecek şekilde servis edilmeli.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki ızgara yöntemiyle pişirilen yiyecekler besin değerlerini muhafaza ettiğinden en ideal pişirme yöntemidir.

balik-izgara-nasil-yapilir

 

Öncelikle ızgaranın tellerini iyice yağlamalısınız ki yapışmasın. Balık yağlama yapmanıza rağmen çoğunlukla yapışır. Bu nedenle öncelikle yapışmaz yüzeyli bir ızgaraya sahip olmak gerekir. Ayrıca daha önceden yüzeyde kalmış mangal birikintilerini mutlaka temizleyelim. Balığı kendiniz alabileceğiniz gibi balıkçıdan fileto şeklinde yaptırarak da isteyebilirsiniz.

Izgara yaparken balığın piştiğini anlamak biraz zordur. Şu şekilde anlayabiliriz: Balıklarımızın yüzeyi ıslak, kaygan ve şeffaf görünüyorsa balık hala pişmemiş demektir. Eğer mat bir görünüm kazanmışsa buradan balığımızın piştiğini anlayabiliriz. Balığı hiçbir zaman az pişmiş olarak servis etmeyin. Bu şekilde hoş bir tat bırakmayacaktır.

Ayrıca filetoların eşit büyüklüklerde kesilmiş olmasına dikkat edelim. Böylece aynı anda pişecektir hepsi. Filetoların bir tarafı kalın diğer tarafı ince olabilir. İnce taraflarını yakmadan pişirmeye dikkat edelim ki kurumasın. Balığın bir yüzü piştikten sonra diğer yüzünü pişirirken de nazikçe çevirmeye özen gösterin ki dağılmasın. Özellikle fileto hemen dağılma yapabilir. Balığı bütün şekilde pişirirseniz dağılma yapmaz. Fakat bu şekilde pişmesi daha uzun sürer.

Balığı bütün şekilde pişirecekseniz alt kısmına veya ortasına limon dilimleri koyabilirsiniz. Bu şekilde lezzeti daha da artacaktır. Ayrıca ısı daha iyi dağılarak pişecektir.

Balık Izgara Yaparken ;

Balığın üzerine arada zeytin yağı sürebilirsiniz. Bu şekilde balık daha nemli tutulmuş olur. Suyunu kaybetmeyeceği için daha lezzetli olacaktır. Zeytin yağından başka eritilmiş tereyağı veya sos türü şeyler de kullanabilirsiniz.

Balığı pişirirken tuz kullanmayalım. tuz atmak balığın suyunu erken kaybetmesine yol açacaktır. Ayrıca yüzeyini de sertleştirecektir. Bu nedenle pişmeye yakın veya piştikten sonra tuz atmakta fayda vardır.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here